Με Αζαρένκα παίζει η Σάκκαρη αν περάσει (vid)

Την πρωταθλήτρια του 2012 και του 2013 Βικτόρια Αζαρένκα θα αντιμετωπίσει η Μαρία Σάκκαρη, αν προκριθεί στον τέταρτο γύρο του Australian Open.
Η άλλοτε Νο.1 τενίστρια στον κόσμο (Νο.24 πλέον) έκανε την ανατροπή κόντρα στην Αμερικανίδα Μάντισον Κις (Νο.13), πήρε τη νίκη σε 99 λεπτά με 1-6, 6-2, 6-1 και πέρασε στη φάση των «16» της διοργάνωσης για δέκατη φορά στην καριέρα της. Φαίνεται και από το σκορ πως ήταν ισοπεδωτική μετά την απώλεια του πρώτου σετ, θυμίζοντας κάτι από τα παλιά!

Μένει τώρα να δούμε αν η Μαρία κάνει το καθήκον της απέναντι στην Κινέζα Λιν Ζου και φανεί συνεπής στο μεγάλο ραντεβού με την 33χρονη Λευκορωσίδα, που έφτασε τις 45 νίκες στο Melbourne Park…

Να θυμίσουμε, με την ευκαιρία, τα άλλα πολύ δυνατά ζευγάρια από το πάνω μέρος του ταμπλό: Σβιόντεκ-Ριμπάκινα, Οσταπένκο-Γκοφ και Πεγκούλα-Κρεϊτσίκοβα. Τέσσερις νικήτριες Grand Slam και μια φιναλίστ…