Βόλεϊ Γυναικών: Ήττα στο τάι μπρέικ από τη Θήρα

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ ηττήθηκε με 3-2 σετ από τη Θήρα στη Σαντορίνη, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Volley League.

Λίγο μετά την πρόκριση επί του ίδιου αντιπάλου στο Final 4 Κυπέλλου, η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη προηγήθηκε με 0-2 σετ αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει.

Η Θήρα ξεκίνησε με 3-0 στο πρώτο σετ και στη συνέχεια έκανε το 12-8. Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και πέρασε με 13-14 και διατήρησε το προβάδισμα. Έκανε το 17-19 και το 20-22, και πήρε το σετ με 23-25.

Οι «κιτρινόμαυρες» ξεκίνησαν το δεύτερο σετ με κεκτημένη ταχύτητα και προηγήθηκαν με 1-5. Κράτησαν τον έλεγχο και έφτασαν στο +10 (4-14) και στη συνέχεια απέκρουσαν κάθε προσπάθεια για αντεπίθεση των γηπεδούχων, κάνοντας το 10-19. Η Θήρα μείωσε σε 13-19 αλλά ακολούθησε ένα κρίσιμο 0-2 για το 13-21 και ο ΑΡΗΣ πήρε και το δεύτερο σετ, με 16-25.

Η ομάδα της Σαντορίνης κυριάρχησε στο τρίτο σετ. Ξεκίνησε με 4-1 και 12-2 και παρά τις προσπάθειες του ΑΡΗ να μειώσει, έκανε το 18-10 και πήρε το σετ με 25-18.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε το τέταρτο σετ με 1-3 και 3-5, αλλά οι γηπεδούχες πέρασαν με 10-7. Στη συνέχεια έκαναν το 15-11 αλλά οι «κιτρινόμαυρες» πέρασαν με 15-16. Ωστόσο, η Θήρα πέρασε με 18-17 και 22-18 και πήραν το σετ με 25-18, οδηγώντας την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ.

Στο τελευταίο σετ οι γηπεδούχες ξεκίνησαν με 3-1 αλλά ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε σε 3-3. Η Θήρα έκανε σημαντικό σερί και μετέτρεψε το σκορ σε 10-4. Οι «κιτρινόμαυρες» μείωσαν σε 10-6 αλλά η ομάδα της Σαντορίνης έκανε το 13-6. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 13-8 αλλά το σετ έληξε με 15-9.

Τα σετ: 23-25, 16-25, 25-18, 25-18, 15-9.