Έβαλε στα καλάθια τη Μακάμπι η Μονακό

Με «ξέσπασμα» από τη δεύτερη περίοδο και έπειτα, η Μονακό σάρωσε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ 107-79 στο Πριγκιπάτο για την πέμπτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας κι έφτασε στο 3-2, αφήνοντας τους πρωταθλητές Ισραήλ στο 2-2 και με ένα ματς λιγότερο.
Οι Γάλλοι έφτασαν στο +14 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, όμως στην επανάληψη με πολλά σερί σε τρίτη και τέταρτη περίοδο έφτασαν στο +30 και στο +32 κι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση στο +28.

Πρωτεργάτες σε αυτό ήταν οι Τζέιμς με 24, Ντιαλό με 18, Οκόμπο με 17 και Μπράουν με 11 πόντους. Για την «ομάδα του λαού», διασώθηκαν οι Κλίβελαντ και Λορέντζο Μπράουν με 14 πόντους.
Η Μονακό με πολλές επιθετικές επιλογές έφτασε στο 7-2 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όμως οι περιφερειακοί της Μακάμπι κι ισοφάρισαν σε 7-7. Ο Τζέιμς πρωτοστατούσε στο +4 που διατηρούσαν σε αυτό το διάστημα οι Μονεγάσκοι και με δικό του τρίποντο έφερε το 18-13 κι αμέσως αυτό του Μπλασονγκέιμ το 21-13 και πλέον η Μονακό διατηρούσε το +5 με +7 και με όλα αυτά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 27-23.
Οι Οκόμπο και Γουόκερ διατηρούσαν το +6 με +8 για τη Μονακό κι οι περιφερειακοί των Μονεγάσκων βοήθησαν σε ένα σερί 8-0 των γηπεδούχων έφερε το 40-25 με πρωταγωνιστή τον Τζέιμς. Με σερί 40, η Μακάμπι μείωσε 40-29, όμως οι Αμερικανοί του Σάσα Ομπράντοβιτς διατηρούσαν το +12 με +14 κι ο Μπράουν ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο 52-38.
Οι Τζέιμς και Ντιαλό πρωταγωνίστησαν σε ένα 9-0 σερί στην έναρξη της τρίτης περιόδου που έφερε το 61-38. Με νέο σερί 6-0, τα ματς πήγε σο 67-40. Τα σερί συνεχίζονταν για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, οπότε με νέο 7-0 έφτασαν στο +30 τη διαφορά με πολλούς πρωταγωνιστές σε αυτό το σημείο. Οι Μπλοσονγκέιμ και Νίμπο πρωταγωνιστούσαν επιθετικά για τις δύο ομάδες και το τρίποντο του Γουόκερ έφερε το 85-57 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.