Εύκολα η Μονακό την Μακάμπι

Πάτησε το γκάζι και… εξαφανίστηκε η Μονακό!
Η ομάδα του Πριγκιπάτου έκανε ένα καταιγιστικό τέταρτο δεκάλεπτο και συντρίβοντας 86-67 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, ανέβηκε στο 16-10 που τη διατηρεί σε τροχιά τετράδας.

Οι Μονεγάσκοι μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με σερί 15-0, κάνοντας συνολικά επιμέρους σκορ 28-8, ενώ στο 35′ αποβλήθηκε ο Όντεντ Κάτας με δύο τεχνικές ποινές.
Κορυφαίος της Μονακό ο Λόιντ με 18 πόντους, με τον Χολ να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 12π. και 10 ριμπάουντ.
Από την άλλη, η «ομάδα του λαού» υποχώρησε στο 13-13, με τους Μπόλντγουιν και Κόλσον να είχαν 17π. και 16π. αντίστοιχα.
Το ματς
Εξαιρετικό ξεκίνημα από τη Μονακό, η οποία προηγήθηκε αρχικά 9-0 και στη συνέχεια πήγε στο +14 (21-7), στο 6’. Η Μακάμπι αντέδρασε με σερί 7-0 (21-14), αλλά οι γηπεδούχοι πάτησαν ξανά το… γκάζι και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +13 (30-17).
Με μπροστάρη τον Κόλσον, η Μακάμπι έκανε σερί 10-0 στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου (30-27). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς ήταν ντέρμπι, με την «ομάδα του λαού» να ισοφαρίζει (36-36) και το τρίποντο του Λόιντ στο τέλος να στέλνει τους γηπεδούχος στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39-36.
Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, όπου το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια και το τέλος της βρήκε τη Μακάμπι μπροστά (58-59). Με τον Οκόμπο να μπαίνει πολύ «ζεστός» στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μονακό μπήκε με σερί 15-0 για το +14 (73-59), μέχρι το 35’. Μάλιστα, σε εκείνο το σημείο αποβλήθηκε και ο Κάτας με δεύτερη τεχνική ποινή. Έκτοτε, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και πήραν τη νίκη με το τελικό 86-67.
Τα δεκάλεπτα: 30-17, 39-36, 58-59, 86-67