Εύκολα ο Παναθηναϊκός την Μακάμπι (vid)

Ο Παναθηναϊκός ήταν σαφώς βελτιωμένος κόντρα στη Μακάμπι, είχε πληθωρικό πρόσωπο στην επίθεση και νίκησε πολύ άνετα με 89-77, στην καλύτερή του εμφάνιση στα μέχρι στιγμής φιλικά!
Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και με Μήτογλου σε Λεσόρ πήρε προβάδισμα με 6-2, με τον Γκριγκόνις να βάζει τρίποντο για το 9-4. Ο Γάλλος σέντερ έβαλε εντυπωσιακό φόλοου και φάουλ για το 11-4, αν και έχασε τη βολή, με τον Σλούκα να σκοράρει για τρεις και να διαμορφώνει την πρώτη διψήφια διαφορά (14-4). Η Μακάμπι αντέδρασε με Μπράουν και Μπόλντγουιν (15-9), ωστόσο ο Σλούκας σκόραρε και πάλι για το 17-9. Σόρκιν και Μπόλντγουιν μείωσαν κι άλλο (17-13), όμως ο Μήτογλου απάντησε με τρίποντο (20-13). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 24-18

Οι Ισραηλινοί μπήκαν πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο και μείωσαν με τον Γουέμπ σε 24-21. Ο Ριβέρο έριξε κι άλλο τη διαφορά στο 26-25, όμως ο Παπαπέτρου σκόραρε για τρεις για το 29-25. Ο Χουάντσο μπήκε κι αυτός στους σκόρερ με τρίποντο από τη γωνία για το 32-27, ενώ ο Παπαπέτρου με δύο βολές έκανε το 36-29. Ο Χουάντσο κάρφωσε για το +10 του Παναθηναϊκού (39-29), ενώ ο Λεσόρ έβαλε γκολ-φάουλ για το 44-32. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με φόλοου του Καλαϊτζάκη για το 46-36.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Λορέντζο Μπράουν μαζί με τον Κόλσον μείωσαν σε 48-41. Με Μήτογλου και Λεσόρ, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και πήγε ξανά στο +11 (52-41), όπου και διατηρήθηκε για αρκετή ώρα χάρη στον Γάλλο (56-45). Ο Σλούκας έβαλε το δεύτερό του τρίποντο για το 59-47, ενώ ο Μπαλτσερόφσκι μπήκε στον πίνακα των σκόρερ για το 61-47. Με πρωταγωνιστή τον Ριβέρο, η Μακάμπι κατόρθωσε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 (62-53), όμως ο Χουάντσο την επενέφερε (69-58).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η διαφορά έμεινε για τον Παναθηναϊκό σε υψηλά επίπεδα χάρη στον Λεσόρ (73-61). Ο Ντι Μπαρτολομέο μείωσε με τρίποντο, όμως ο Παπαπέτρου απάντησε με γκολ φάουλ για το 76-64 και ο Γκάι υπέγραψε με τρίποντο το +13 (79-66). Η Μακάμπι απάντησε με δικό της τρίποντο του Κόλσον για το 79-71, όμως ο Χουάντσο με τον Λεσόρ ανέλαβαν δράση για το 85-71. Από εκεί και πέρα, δεν άλλαξε κάτι και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-36, 69-58, 89-77