«Μια από τα ίδια…», ο ΑΡΗΣ πάλεψε αλλά οι γκρι ήθελαν Ολυμπιακό

από Σταμάτης Μουρελής

Ο ΑΡΗΣ με τις απουσίες του, τα λάθη του, την αστοχία του, πάλεψε κόντρα στον Ολυμπιακό ο οποίος όταν χρειάστηκε πήρε το… σφύριγμα για να φτάσει στην νίκη με 81-72.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη τα έδωσαν όλα για την νίκη. Πάλεψαν χωρίς σέντερ απέναντι σε έναν πλήρη Ολυμπιακό και για 38 λεπτά ήταν μέσα στην διεκδίκηση της νίκης. Αλλά τελικά έμειναν απο δυνάμεις και από τύχη μιας και ήταν από την αρχή δύσκολο να κερδίσεις τους πέντε του Ολυμπιακού, πολύ περισσότερο όταν και οι τρεις διαιτητές κάνουν τα πάντα για να τον προστατεύσουν.

Οι Παπαπέτρου, Τζιομπάνος και Λουλουδιάδης έκαναν ότι περνούσε από το χέρι τους για να κόψουν τα… φτερά των «κιτρίνων». Αρχικά με φάουλ που έδιναν στους παίκτες του Καστρίτη και μετά με αυτά που δεν… έβλεπαν από την πλευρά του Ολυμπιακού. Αυτή η «προστασία» οδήγησε τους φιλοξενούμενους να παίξουν σκληρή άμυνα αφού έβλεπαν πως έμεναν ατιμώρητοι. Ο Μπαρτζώκας φώναζε από το πρώτο λεπτό, ο Λαρεντζάκης θα έπρεπε να είχε αποβληθεί αλλά οι διαιτητές μάλλον έβλεπαν άλλο αγώνα.

Οι γκρι δεν άφησαν τον ΑΡΗ να παλέψει για την νίκη, διατηρώντας την παράδοση της «προστασίας» του Ολυμπιακού αλλά και του Παναθηναϊκού, όποτε έρχονται στο Παλέ.

Ο ΑΡΗΣ από την πλευρά του έκανε λάθη που δεν έπρεπε, είχε σε κακή μέρα Γκάλινατ και Καρ, αποτέλεσμα και της σκληρής άμυνας του Ολυμπιακού. Ο Τολιόπουλος έκανε ότι μπορούσε στο δεύτερο μέρος, ο Μπλούμπεργκς το πρώτο ήταν εξαιρετικός ενώ και ο Μποχωρίδης μπαίνει στους διακριθέντες.

Ο Ολυμπιακός από το πρώτο δευτερόλεπτο έδειξε διάθεση να πάει την μπάλα στον Μιλουτίνοφ και αυτό τον βοήθησε να προηγηθεί με 5-12. Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε με πίεση και χαμηλά σχήματα ώστε να μειώσει σε 18-23 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακό προηγήθηκε με 20-27, αλλά με τον Μπλούμπεργκς ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και προηγήθηκε με 29-27 και με 36-32 στο 18ο λεπτό. Μάλιστα οι «κίτρινοι» έκλεισαν προηγούμενοι το πρώτο μέρος με 41-40. Στο δεύτερο ημίχρονο έπιασαν δουλειά οι… γκρι. Φάουλ στον ΑΡΗ, ανοχή στον Ολυμπιακό με την διαφορά να πηγαίνει στους 11 πόντου (53-64) στο 29ο λεπτό.

Ο ΑΡΗΣ με τον Τολιόπολο έκανε μία τελευταία προσπάθεια, μείωσε σε 69-73 στο 38ο λεπτό αλλά μέχρι εκεί αφού ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις από τους παίκτες του και τους διαιτητές για το τελικό 72-81.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 41-40, 54-64, 72-81.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Καρ 9 (4/12 σουτ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μπλούμπεργκς 14 (4/6 τρίποντα), Μποχωρίδης 12 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Ντε Σόουζα 2, Γκάλινατ 6 (1/5 σουτ), Σλαφτσάκης 6, Σανόγκο 2, Τολιόπουλος 16 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κατσίβελης, Χάρελ 5

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/2 δίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάναν 25 (1/1 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (2), Πίτερς 15 (4/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μιλουτίνοβ 14 (6/12 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 1, Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 8 (2/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Σίκμα