Πάτησε… γκάζι στο τέλος με τη Βιλερμπάν ο Ολυμπιακός

Τρόμαξε, αγχώθηκε, αλλά βρήκε λύση ο Ολυμπιακός!
Οι «ερυθρόλευκοι» συνάντησαν ζόρια από τη μαχητική Βιλερμπάν μέχρι το 33’, αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα άλλαξαν το… τσιπάκι και στο τέλος νίκησαν 80-64, στο ΣΕΦ.

Το κακό τρίτο δεκάλεπτο έβαλε την ASVEL για τα καλά στο ματς, με τον Ντε Κολό να την στέλνει στο +2 (59-61), στα 6:32’’ πριν τη λήξη. Εκεί, οι Πειραιώτες έκαναν τη μεγάλη αντεπίθεση, τρέχοντας σερί 18-0 στα επόμενα έξι λεπτά και εξασφαλίζοντας το ροζ φύλλο.
Μελανό σημείο της αναμέτρησης ο τραυματισμός του Φιλίπ Πετρούσεφ, ο οποίος αποχώρησε ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Στο 19-12 πλέον η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία έκανε σημαντικό βήμα για την παρουσία της στην πρώτη εξάδα, ενώ από την άλλη οι Γάλλοι υποχώρησαν στο 7-24.
Κορυφαίος ο Άλεκ Πίτερς με 17 πόντους, ενώ άλλους 12π. πρόσθεσε ο Μουσταφά Φαλ.
Από τη Βιλερμπάν, ξεχώρισε ο Τιμοτέ Λουβαβού-Καμπαρό με 14 πόντους, ενώ από 10π. πρόσθεσαν οι Νάντο Ντε Κολό και Γιουσουφά Φαλ.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 43-35, 54-55, 80-64