Πέρασε σαν σίφουνας από τη Βιτόρια και έμεινε ζωντανή για τα play-in η Εφές

Ολοζώντανη στο κυνήγι της 10άδας και της πρόκρισης στα play-in της Ευρωλίγκας έμεινε η Αναντολού Εφές!

Χάρη σε ένα απίθανο τρίτο δεκάλεπτο εκεί όπου είχε υπέρ της επιμέρους σκορ 28-8 (!), η ομάδα του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς πέρασε από τη Βιτόρια και την έδρα της Μπασκόνια με σκορ 97-76 για την 32η αγωνιστική της διοργάνωσης!
Με τη νίκη αυτή, οι Τούρκοι έφτασαν τα τρία διαδοχικά ροζ φύλλα αγώνα ανεβαίνοντας στο 15-17 και στις παρυφές της δεκάδας, την ίδια ώρα όπου οι Βάσκοι, με την τρίτη σερί ήττα τους έπεσαν στο 16-16, κινδυνεύοντας πλέον ακόμα και με το να μείνουν εκτός play-in!
Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Λάρκιν με 28 πόντους, 2 ασίστ και 4/8 τρίποντα, με τον Κλάιμπερν να ακολουθεί σε απόδοση με 20 πόντους. Για τους γηπεδούχους ο Χάουαρντ έμεινε… χαμηλά με 15 πόντους και 2/11 σουτ, την ώρα όπου ο Ρογκαβόπουλος είχε καλή παρουσία με 12 πόντους (2/2τρ.) και 1 ριμπάουντ σε 16 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 22-32, 45-49, 53-77, 76-97.