Αντίο με ήττα στο Αβελίνο

Ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τα προβλήματα του, την απόσμενη απουσία του Τσαιρέλη λίγο πριν το τζάμπολ, πάλεψε αλλά έχασε με 79-66 από την Αβελίνο και αποκλείστηκε από την συνέχεια του Basketball Champions League.

Η Αβελίνο αιφνιδίασε τον ΑΡΗ και με την ευστοχία της από τα 6.75 κατάφερε να προηγηθεί με 12-7 στο 3΄και 30΄΄. Οι «κίτρινοι» με μπροστάρη τον Μάρας αντέδρασαν και μπόρεσαν ώστε να κάνουν την αντεπίθεση τους. Η άνοδος των Μπελ και Μποχωρίδη στο επιθετικό κομμάτι, βοήθησαν τον ΑΡΗ να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (21-25).

Όμως η δεύτερη περίοδος δεν ξεκίνησε καλά για τους «κίτρινους», με τον Γιαννάκη να αλλάζει την πεντάδα του προκειμένου να δώσει ανάσες στους βασικούς. Η Αβελίνο έκανε ένα σερί 10-0 και προηγήθηκε με 31-25 στο 13ο λεπτό. Οι «κίτρινοι» είχαν τεράστιο επιθετικό πρόβλημα, ενώ και αμυντικά είχαν πολλά κενά, με την Αβελίνο να φτάνει το επιμέρους σερί της στο 20-4 με το σκορ στο 41-29 στο 18ο λεπτό, πριν από το 43-33 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΑΡΗΣ θέλησε να μειώσει την διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, προσπάθησε να πιέσει στην άμυνα και να εγκλωβίσει τους Ιταλούς. Η είσοδος του Προύιτ και η επιστροφή του Ντουβιέ έδωσε λύσεις στον ΑΡΗ ο οποίος μείωσε σε 55-50 στο 28ο λεπτό, δείχνοντας σημάδια ανάκαμψης. Αλλά η ιταλική ομάδα κατάφερε να κάνει ένα σερί 8-0 και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +13 (63-50). Οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να κάνουν την τελική τους αντεπίθεση, ο Μάρας επέστρεψε και στο σκοράρισμα, ώστε το σκορ να γίνει 65-60 στο 34ο λεπτό. Αλλά μέχρι εκεί, η Αβελίνο βρήκε λύσεις, κάτι που δεν μπόρεσε να κάνει ο ΑΡΗΣ, ο οποίος γνώρισε την ήττα με 79-66 και τον αποκλεισμό από την συνέχεια της διοργάνωσης. Τα δεκάλεπτα: 21-25, 43-33, 63-50, 79-66.

Αβελίνο: Ουέλς11 (1), Φιλιπάλντο 4 (1), Λέουνεν 7, Σκρουμπ 5 (1), Φιλόι 12 (4), Ντερκολέ 12 (4), Ριτς 13 (1), Φεσένκο 4, Εντιαγέ 11 (11ρ.).

ΑΡΗΣ: Μάρας 19 (4), Μποχωρίδης 11 (3), Καλαιτζάκης, Φλιώνης 2, Πουλιανίτης, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Προύιτ 11 (1), Ντουβιέ 12 (2), Αθηναίου, Μπελ 9 (1).