Έστειλε τα Τρίκαλα στην Α2

Την πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη (76-81), με την οποία στέλνει πιο κοντά στην Α2 τα Τρίκαλα, πέτυχε ο Πανιώνιος, ο οποίος κάνει τεράστιο βήμα παραμονής στην κατηγορία.

Oι «κυανέρυθροι» είχαν σε εξαιρετικό απόγευμα τον Τάιρον Μπράζελτον και με σωστές επιλογές στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβηκαν στο 7-15 μετά από 22 αγωνιστικές στην κορυφαία κατηγορία και πλέον συνεχίζουν με αρκετές πιθανότητες την προσπάθειά αποφυγής του υποβιβασμού. Στον αντίποδα, τα Τρίκαλα, αν και πάλεψαν, ηττήθηκαν και ρεκόρ 3-19 ελπίζουν μόνο μαθηματικά.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και πήραν κεφάλι στο σκορ (0-5, 12-20) με τον Κράβιτς να εκμεταλλεύεται την απουσία του Φιλντς και να κυριαρχεί κάτω από την ρακέτα μετρώντας 9 πόντους στο ξεκίνημα. Τα Τρίκαλα ωστόσο βρήκαν απαντήσεις και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 20-22, σε ένα αρκετά υψηλό σκορ για την πρώτη περίοδο.

Με τον Μπράζελτον και τον Σακελλαρίου να βρίσκουν πόντους, ο Πανιώνιος «έχτισε» για πρώτη φορά στο ματς διψήφιες διαφορές πόντων (28-38 στο 17′). Μάλιστα, μετά από δύο τεχνικές ποινές εις βάρος των Τρικάλων οι οποίες προκάλεσαν έντονες διαμαρτυρίες από τον κόσμο των γηπεδούχων, ο «Ιστορικός» προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους (34-50 στο 19′), ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 40-52.

Ένα τρομερό σερί 12-3 παρά και τον «παροπλισμό» λόγω φάουλ του Τάλτον, επέτρεψε στην ομάδα του Φώτη Τακιανού να μειώσει το σκορ και να φτάσει σε… απόσταση αναπνοής, με τον Πανιώνιο να μένει χωρίς καλάθι εντός πεδιάς για περίπου έξι λεπτά, μέχρις ότου ο Σακελλαρίου «σπάσει» την γκίνια (52-57 στο 26′). Το μομέντουμ όμως «έγραφε» Τρίκαλα, με τους Θεσσαλούς να προηγούνται για πρώτη φορά με 58-57 χάρη σε τρίποντο του Τέγιτς με το ματς να εξελίσσεται σε ντέρμπι (60-61 στο 30′).

Στην τελευταία περίοδο υπήρξε συνεχής εναλλαγή στο σκοράρισμα, με τον Μπράζελτον πάντως στην τελική ευθεία να δίνει σκορ νίκης στον Πανιώνιο και τον Κράβιτς να στέλνει την διαφορά στο +10 (66-76 στο 38′).  Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι Θεσσαλοί πάλεψαν, αλλά οι παίκτες του Ζιάγκου πήραν εντέλει το ροζ φύλλο με 76-81.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-52, 60-61, 76-81