Εθνική Εφήβων: Συντριβή από την ανώτερη Ισπανία (hls)

Η Ελλάδα δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική απέναντι στους Ισπανούς, και γνώρισε την πρώτη της απώλεια στο Eurobasket U18 με σκορ 83-59. Στο 1-1 πλέον η Εθνική, που θέλει νίκη με τη Δανία τη Δευτέρα (24/7, 18:30) ώστε να εξασφαλίσει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στον όμιλο.

Η «γαλανόλευκη» είχε πολύ θετική παρουσία στο πρώτο δεκάλεπτο (23-22), ωστόσο από τη δεύτερη περίοδο και μετά η «ρόχα» κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ, εκμεταλλευόμενη και τα τρία φάουλ με τα οποία χρεώθηκε από νωρίς ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ.

Ο τελευταίος, σε αντίθεση με τον αγώνα απέναντι στην Ιταλία, δεν μπόρεσε να προσφέρει στην Εθνική, κι έμεινε μόλις στους 8 πόντους με 2/5 σουτ και 4/6 βολές. Από την Ελλάδα ξεχώρισε ο Νεοκλής Αβδάλας, που έβαλε 10 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ. Διψήφιος ήταν και ο Λιοτόπουλος με 10 πόντους, ενώ 8 πέτυχε ο Βασιλαντωνάκης.

Από τους νικητές, ξεχώρισαν με 14 πόντους οι Γκονθάλεθ και Λανγκαρίτα, ενώ από 13 πέτυχαν οι Μαρτίνεθ και Μάρα.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 49-34, 69-43, 83-59