Ούτε… σαν σε προπόνηση

Ο ΑΡΗΣ επέβαλλε τον… νόμο του Αλεξανδρείο και στον Κόροιβο Αμαλιάδας και μάλιστα με ιδιαίτερή σκληρότητα μιας και επικράτησε με το ευρύ 99-56, με την διαφορά να φτάνει και στους 45 πόντους για τους "κίτρινους", οι οποίοι είχαν για κορυφαίους ΜακΝίλ, Χάγκινς και Ουότερς.

Ο Κόροιβος προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 2-5, κάτι που φαίνεται… ενόχλησε τους “κίτρινους” οι οποίοι με δυνατή άμυνα κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και άρχισαν να αποκτούν διαφορά.
Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 20-12 στο 7ο λεπτό χάρη στον ΜακΝίλ και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +5 (22-17). Η δεύτερη περίοδος όμως ήταν αυτή που άλλαξε τα δεδομένα με την απόδοση του ΑΡΗ να ανεβαίνει κατακόρυφα σε άμυνα και επίθεση. Οι “κίτρινοι με ένα επιμέρους σκορ 19-4 μέσα σε πέντε λεπτά έστειλαν την διαφορά στους 20 πόντους (41-21) και ουσιαστικά έδωσαν τέλος στην υπόθεση νίκη. Η διαφορά μάλιστα έφτασε στους 21 πόντους (51-30) στο 19΄και 30΄΄ πριν το 51-32 του πρώτου ημιχρόνου.
Στην τρίτη περίοδο ο ΑΡΗΣ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και παρά τις αλλαγές που έκανε ο Πρίφτης, δεν άλλαξε κάτι σε άμυνα και επίθεση. Οι “κίτρινοι” διατήρησαν την διαφορά άνω των 20 πόντων, φτάνοντας μάλιστα στο +32 (75-43), 22΄΄ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και το 75-44.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο δύο ήταν τα ερωτήματα. Πόσο θα φτάσει η διαφορά και αν ο ΑΡΗΣ θα φτάσει και θα ξεπεράσει τους 100 πόντους. Η απάντηση στο πρώτο ερώτημα είναι 45 (99-54) που ήταν η μέγιστη τιμή της, 27 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα και το τελικό 99-56 απαντάει στο δεύτερο για τους 100 πόντους. Τα δεκάλεπτα: 22-17, 51-32, 75-44, 99-56.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ουάιτ 9, Ουότερς 13 (1), Χάγκινς 15, Μούρτος 7 (1), ΜακΝίλ 12 (2), Ξανθόπουλος 7 (1), Πελεκάνος 9, Τσούπκοβιτς 3 (1), Δίπλαρος 5 (1), Ζάρας 10 (2), Κοέν 9 (1), Σίμτσακ.
Κόροιβος Αμ. (Χ.Μαρκόπουλος): Τρότερ 10 (2), Σλαφτσάκης 6, Βασιλόπουλος 9 (1), Τσάπιν 6 (2), Χάρις 6, Σινετός, Πουλιανίτης 3, Χριστοδούλου 6, Χάρντιντ 4, Χαριτόπουλος 6, Γεωργάκης.