Πήγε για «αυτοκτονία», αλλά στο τέλος… Λιθουανία

Αν και λίγο έλειψε να χάσει ένα ματς στο οποίο προηγήθηκε με τριάντα πόντους (28-58), η Λιθουανία πήρε μια πολύ σημαντική νίκη επί της Βραζιλίας με 82-76.

Η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας κυριάρχησε στο ξεκίνημα, έφτασε σε διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο και πήγε με +29 στα αποδυτήρια (29-58). Παρά τις προσπάθειες της «σελεσάο», που μείωσε τη διαφορά μέχρι και στους τέσσερις (71-75) δύο λεπτά πριν το τέλος, η «Λιέτουβα» χάρη σε ένα γκολ-φάουλ του Ντομάντας Σαμπόνις «καθάρισε» και κράτησε ως το τέλος τη νίκη.

Ο Μάντας Καλνιέτις με 16 πόντους και 8 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Ο Λεάντρο Μπαρμπόσα με 21πόντους διασώθηκε από τους ηττημένους.

Δεκάλεπτα: 17-27, 29-58, 52-70, 76-82.

Βραζιλία: Νέτο 14, Φελίσιο 4, Μπενίτε 2, Χουέρτας 5, Γκαρσία 4, Τζιοβανόνι, Νενέ 11, Μαρκίνιος 7, Μπαρμπόσα 21, Λίμα 4, Χετσχάιμερ 4.

Λιθουανία: Καλνιέτις 16, Ματσιούλις 10, Σεϊμπούτις 11, Σαμπόνις 10, Καβαλιάουσκας 6, Γιανκούνας 15, Γιαβτόκας, Βαλαντσιούνας 6, Κουζμίνσκας 8, Γκριγκόνις, Καρινιάουσκας.