Πρώτη νίκη για Κύμη

Πρώτος σκόρερ της Κύμης ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς

Στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι στην Α1 στην ιστορία της η Κύμη μπήκε… φουριόζα. Η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου «ξέφυγε» με 10 πόντους διαφορά στο 6′ (19-9), έχοντας τον Μο Ελ Αμίν σε πολύ καλό απόγευμα (7π. στο 6′). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 31-18 με τους γηπεδούχους να έχουν 6/9 τρίποντα και πρώτο σκόρερ τον Σλάβεν Τσούπκοβιτς (11π.).

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός έπεσε, με την Κύμη να μην έχει τα ίδια… εξωπραγματικά ποσοστά έξω από τα 6,75μ. Έτσι, ο Κόροιβος του Ντίνου Καλαμπάκου, πήρε σκορ από τον Κένι Χολ (12π. στο 20′), μπόρεσε να μειώσει σε -9 στο ημίχρονο (45-36).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η αναμέτρηση διεκόπη για περίπου 45 λεπτά, λόγω προβλήματος στα φώτα. Το πρόβλημα διορθώθηκε στο «Τ. Καμπούρης» της Χαλκίδας και η αναμέτρηση συνεχίστηκε με το σύνολο του Μπρατσιάκου να πατάει… γκάζι και να στέλνει το ματς στο +20 (60-40 στο 25). Με επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο 31-14, οι δύο ομάδες πήγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο την Κύμη να είναι στο +26 (76-50 στο 30′). Από εκεί και μετά όλα απέκτησαν… τυπικό χαρακτήρα. Η ομάδα της Εύβοιας μπόρεσε να διαχειριστεί το μεγάλο προβάδισμά της και να φτάσει άνετα στην πρώτη της νίκη στην Α1 (93-70).

Πλέον, η Κύμη έχει 1-1 ρεκόρ, ενώ ο Κόροιβος είναι στο 0-2. Την 3η αγωνιστική η ομάδα του Μπρατσιάκου υποδέχεται την ΑΕΚ (22/10, 17:00), ενώ εκείνη του Καλαμπάκου παίζει με τον Παναθηναϊκό Superfoods στο ΟΑΚΑ (23/10, 17:00).

Τα Δεκάλεπτα: 31-18, 45-36, 76-50, 93-70