Euroleague: Ήττα και από τη Μπασκόνια για τον Παναθηναϊκό

Δύο μέρες μετά την ήττα από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη, ο Παναθηναϊκός έχασε ξανά επί ισπανικού εδάφους, αυτή τη φορά από τη Μπασκόνια με 95-90, με συνέπεια να παραμένει χαμηλά στην κατάταξη της Euroleague, περιμένοντας βασικά το πότε θα τελειώσουν οι υποχρεώσεις του στην Ευρώπη.

Ένα από τα προβλήματα των πράσινων είναι το γεγονός ότι δεν ξεκινάνε καλά τους αγώνες τους, με συνέπεια να μένουν από νωρίς πίσω και να κυνηγάνε στο σκορ… Αυτή τη φορά, όμως, ξεκίνησαν απλά τέλεια, αφού στο 5′ ήταν μπροστά με +12 (4-16), χάρη σε 9 πόντους του Μπέικον. Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν και χάρη σε ένα ξέσπασμα του Χάουαρντ έκαναν σερί 8-0, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί με το σκορ 21-23.

Το ζητούμενο για τον Παναθηναϊκό ήταν να μπει στη δεύτερη όπως και στην αρχή του αγώνα αλλά αυτό δεν έγινε, με συνέπεια η Μπασκόνια να προσπεράσει και να πάει και στο +7 (33-26), με την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς να εμφανίζει ξανά τα γνωστά προβλήματα στο παιχνίδι της και να μένει στο -14 (52-38) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Αυτό που οπωσδήποτε έπρεπε να κάνουν οι πράσινοι ήταν να μπουν δυνατά με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου προκειμένου να πλησιάσουν στο σκορ αλλά τελικά αντί να μειώσουν βρέθηκαν στο -20 (60-40) μετά από ένα σερί 8-0 των Βάσκων, οι οποίοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον Χάουαρντ που έδινε συνεχώς λύσεις. Έτσι, τα πράγματα γίνονταν ακόμη πιο δύσκολα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος πάντως κατάφερε να πλησιάσει κάπως, μπαίνοντας στο τελευταίο 10λεπτο από το -11 (76-65).

Η ομάδα του Ράντονιτς προσπάθησε να μειώσει κι άλλο ώστε να μετατρέψει σε ντέρμπι το παιχνίδι αλλά η Μπασκόνια κρατούσε μια καλή διαφορά, με συνέπεια να μην… ταρακουνηθεί ιδιαίτερα όταν οι πράσινοι μείωσαν στα τελευταία λεπτά, χάνοντας τελικά με 95-90.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 52-38, 76-65, 95-90