Αγχώθηκε αλλά ξέσπασε στην παράταση και προκρίθηκε η Τράμπζονσπορ

Η Ουμρανίγεσπορ έβαλε δύσκολα στην Τράμπζονσπορ όμως η ομάδα του Τάσου Μπακασέτα έμεινε ζωντανή ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις και εντέλει έφτασε σε άνετο 4-1 στην παράταση, παίρνοντας το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου Τουρκίας.
Το γκολ του Ναγίρ από το 12ο μόλις λεπτό έβαλε δύσκολα στους πρωταθλητές, όμως ο Βίτορ Ούγκο λύτρωσε την Τράμπζον στο 90+3’, στέλοντας την αναμέτρηση στο έξτρα ημίωρο.

Εκεί, ο Μπακασέτας είχε χαμένο πέναλτι στο 101’ όμως οι Γιαζίτσι (104’, 111’ πέν.) και Γκόμες (114’) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, που έστειλε στα προημιτελικά την Τράμπζονσπορ.
Νωρίτερα, η Μπεσίκτας έπεσε θύμα έκπληξης ενάντια στην Ανκαραγκιουτσού, με το ματς να λήγει 1-1 και τους πρωτευουσιάνους να νικούν στα πέναλτι, 4-3.
Η δε Μπασακσεχίρ, επέζησε στη… ρουλέτα, επικρατώντας 5-3 της Φατίχ Καραγκιουμρούκ μετά το 1-1 στο 90λεπτο και το 2-2 στα 120’.