Η Σαλερνιτάνα πάει… φουλ για τη Serie B (vids)

Ο… κακός χαμός στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού στη Serie A! Η Κάλιαρι πήρε βαθιά ανάσα μετά το 4-2 επί της Σαλερνιτάνα, με τους φιλοξενούμενους κάθε αγωνιστική που περνά και δεν κερδίζουν να πλησιάζουν ολοένα και περισσότερο στο «μοιραίο». Την ίδια ώρα, η σπουδαία νίκη της Σασουόλο στο ντεμπούτο του Νταβίντε Μπαλαρντίνι με 1-0 κόντρα στη Φροζινόνε, έβαλε -για τα καλά- φωτιά στην ουρά!

Στη Σαρδηνία, λοιπόν, η Κάλιαρι επιβεβαίωσε την ανοδική της πορεία, παίρνοντας δεύτερη κολλητή νίκη και έμεινε για τέταρτο διαδοχικό ματς χωρίς ήττα φτάνοντας τους 26 βαθμούς. Κάπως έτσι, βρίσκεται πλέον στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη, στον πάτο της οποίας φιγουράρει η Σαλερνιτάνα που δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι και με 14 πόντους πρέπει να θεωρείται δεδομένο πως θα υποβιβαστεί.

Για να φτάσουμε στο 4-2 υπέρ των γηπεδούχων, χρειάστηκε να… ενεργοποιηθεί η μεγάλη ποιότητα που έχει μεσοεπιθετικά η ομάδα του Ρανιέρι αλλά και να βάλει το «χεράκι» του ο Οτσόα που φέρει ευθύνη στα τρία τέρματα! Μόλις στο 12’ ο Λαπαντούλα άδειασε τον Μεξικανό κίπερ αλλά και τον Μανωλά, μπαίνοντας με την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, ενώ ο Γκαετάνο στο 40’ «διπλασίασε» το προβάδισμα των γηπεδούχων μετά από εξαιρετική κόντρα-επίθεση.

Ο Μανωλάς βγήκε στην ανάπαυλα, δίνοντας τη θέση του στον Πιρόλα, αλλά τα αμυντικά προβλήματα συνεχίστηκαν για τους φιλοξενούμενους και… έφεραν το τρίτο τέρμα των Σαρδήνιων, με τον Σομουρόντοφ που είχε μπει στο ματς στο ημίχρονο να γράφει το 3-0 στο 51’. Το παιχνίδι έδειχνε πως θα είναι ένας περίπατος για το σύνολο του Ρανιέρι, αλλά κατάφερε να αγχωθεί. Κάστανος και Ματζόρε σκόραραν σε διάστημα δύο λεπτών (56’, 58’) και μείωσαν σε 3-2, αλλά ο Σομουρόντοφ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι διαμόρφωσε στο 76ο λεπτό το τελικό 4-2.

Στο «Mapei», η Σασουόλο έδειξε ικανή να κάνει νέο ξεκίνημα και να σώσει τη σεζόν! Στο ντεμπούτο του Νταβίντε Μπαλαρντίνι στον πάγκο, οι «νεροβέρντι» έσβησαν τα πολύ άσχημα αποτελέσματα της προηγούμενης περιόδου με το 1-0 επί της Φροζινόνε, η οποία πλέον μπλέκει για τα καλά. Διότι οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μετά από 9 αγωνιστικές και έφτασαν τους 23 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να είναι ακριβώς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη με 24!

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα ήρθε στο 58ο λεπτό με τον Θόρστβεντ, με τους φιλοξενούμενους να σπαταλάνε μοναδική ευκαιρία για να αποφύγουν την ήττα, αλλά ο Κάιο Ζορζ δεν βρήκε εστία με την εκτέλεση πέναλτι στο 90′ και το 1-0 παρέμεινε ως το φινάλε.