Ο Μορόν “τράβηξε” 13άρι, ο Ανσαριφάρντ άνοιξε λογαριασμό και… 2-0!

Μία επιστροφή για ομάδα και κόσμο στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, η οποία συνδυάστηκε με μία νίκη που… αδικεί τον ΑΡΗ.

Το τελικό 2-0 κόντρα στον Βόλο, για την 24η αγωνιστική της Stoiximan Super League, μοιάζει αρκετά… φτωχό βάσει εικόνας των “κιτρινόμαυρων” και των ευκαιριών που απώλεσαν, μετρώντας μεταξύ άλλων και δύο δοκάρια με τους Μορόν και Σαμόρα.

Ο 29χρονος επιθετικός έχασε το… άχαστο στο 44′ αλλά δύο λεπτά αργότερα μετέτρεψε σε γκολ την απίστευτη ασίστ του Γκαρθία, ο οποίος έκανε ίσως την καλύτερη φετινή του εμφάνιση. Τα 13 γκολ έφτασε ο Μορόν στο πρωτάθλημα με το τέρμα που πέτυχε.

Ο Ανσαριφάρντ στο 88′ βρήκε και αυτός δίχτυα ερχόμενος από τον πάγκο για το τελικό 2-0, ανοίγοντας παράλληλα λογαριασμό στα κιτρινόμαυρα. Επιστροφή στη δράση για τους Ζουλ και Τζούρασεκ ως αλλαγή.

Ηταν η δεύτερη διαδοχική νίκη του ΑΡΗ στο πρωτάθλημα, πηγαίνοντας με καλή ψυχολογία στο ντέρμπι της επόμενης Τετάρτης (28/02) με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Οντουμπάζιο και Σαβέριο τα νέα πρόσωπα (4-2-3-1)

Ο Άκης Μάντζιος διατήρησε τελικά τον Βέλεθ στο κέντρο και κατ’ επέκταση τον Ρόουζ στα στόπερ δίπλα στον Μπράμπετς. ο Οντουμπάζιο ήταν το νέο πρόσωπο της άμυνας, ξεκινώντας στα δεξιά, με τον Φεράρι να κλείνει την τετράδα μπροστά από τον Κουέστα.

Βέλεθ-Νταρίντα οι δύο χαφ, με τον Γκαρθία λίγο πιο μπροστά. Σουλεϊμάνοφ-Σαβέριο στα εξτρέμ και ο Μορόν στην κορυφή.

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ: Αλλαγές με επίκεντρο την άμυνα από τον Κόντη (4-2-3-1)

Μετρημένες αλλά στοχευμένες αλλαγές από τον Έλληνα τεχνικό στο ντεμπούτο του, έχοντας ως επίκεντρο την άμυνα με τους Σιέλη-Λούνα να πλαισιώνουν τους Άλχο-Καλογερόπουλο. Ο Κόβακς στο τέρμα.

Ντε Καμπς-Γκλάβτσιτς το δίδυμο στα χαφ, με τον Κόμπα λίγο πιο μπροστά. Ο Τρουγιέ νέο πρόσωπο στα εξτρέμ μαζί με τον Ασενούν και τον Γκαρσία στην κορυφή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι στιγμές του και αυτό που δεν χάνεται… αλλά χάθηκε

Ο ΑΡΗΣ ήταν ο απόλυτος ρυθμιστής του αγώνα με την κατοχή υπέρ του και τη μπάλα να παίζεται επί το πλείστον στο μισό του ακίνδυνου Βόλου.

Δυσκολία στο σετ παιχνίδι και περισσότερα πράγματα σε καταστάσεις πίεσης για τους “κιτρινόμαυρους”, που απείλησαν για πρώτη φορά στο 11′ με τον Μορόν από την έξυπνη εκτέλεση του Σουλεϊμάνοφ. Ο Ρώσος στο 28′ προσπάθησε πολύ φιλόδοξα να σκοράρει με ανάποδο ψαλίδι, με τον Κόβακς να σταματάει στο 32′ την προσπάθεια του Νταρίντα.

Εκείνη η φάση ήταν ίσως ό,τι πιο δουλεμένο έβγαλε ο ΑΡΗΣ και με καταλυτικό τον Γκαρθία, ο οποίος στο 44′ ήταν… συμπρωταγωνιστής σε αυτό που δεν χάνεται… αλλά χάθηκε.

Ο Ισπανός πέρασε τους πάντες και βρέθηκε φάτσα με την εστία. Ο Μορόν πετάχτηκε στο ριμπάουντ από την απόκρουση του Κόβακς και σε κενή εστία σημάδεψε το δοκάρι που… επέστρεψε τη μπάλα στον τερματοφύλακα του Βόλου.

Μαγεία από Γκαρθία και… ρεβάνς για τον Μορόν

Οι δύο Ισπανοί ήταν πρωταγωνιστές την αμέσως επόμενη φάση του ΑΡΗ και με τον Μορόν να λυτρώνεται σκοράροντας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για το 1-0, παίρνοντας μία πανέμορφη και… αλήτικη ασίστ από τον Γκαρθία που έδειξε την κλάση του. Ένα γκολ στο καλύτερο δυνατό τάιμινγκ για τους γηπεδούχους…

Οι αλλαγές έφεραν… κρεσέντο ευκαιριών και το 2-0!

Μέχρι το 60′ ο ΑΡΗΣ είχε να επιδείξει μόνο μία πολύ καλή ευκαιρία με το σουτ του Γκαρθία που έδιωξε δύσκολα ο Κόβακς. Και κάπου εκεί άρχισαν οι αλλαγές που τόνωσαν επιθετικά τους “κιτρινόμαυρους” και ανέβασαν το τέμπο τους. με οδηγούς τους Σαμόρα και Ανσαριφάρντ.

Στο 74′ ο Κοσταρικανός γύρισε ωραία το κορμί στην περιοχή, από την πάσα του Σουλεϊμάνοφ, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι, με τον Νταρίντα λίγο νωρίτερα να στέλνει τη μπάλα μόλις άουτ με κεφαλιά.

Δευτερόλεπτα μετά τον Σαμόρα ο Ανσαριφάρντ παρολίγο να σκοράρει με κεφαλιά αλλά δικαιώθηκε μερικά λεπτά αργότερα.

Στο 88′ ο Ιρανός τσίμπησε ωραία τη μπάλα μπροστά στον Κόβακς και αυτή κατέληξε αργά-αργά στην εστία του Βόλου, ανοίγοντας και αυτός λογαριασμό με τη φανέλα του ΑΡΗ και κλειδώνοντας το “τρίποντο” για την ομάδα του.

Ο Βόλος δεν μπόρεσε κάτι παραπάνω ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, παρά μόνο ένα δοκάρι του Μπερτόγλιο στο 85′ που έτσι κι αλλιώς ήταν από δύσκολη θέση και με τον Κουέστα να καλύπτει σωστά τη δεξιά του γωνία.