«Λίγος» στη Νίκαια…

Ο ΑΡΗΣ ήταν αποφασισμένος για τη νίκη στη Νίκαια. Μόνο που δεν έπεισε, με μία συνέχεια της εικόνας του από το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στον ΟΦΗ.

Το σύνολο του Άκη Μάντζιου είχε έναν ανούσιο έλεγχο, απείλησε μόλις τρεις φορές με καλές προϋποθέσεις και εν τέλει… κατάφερε να χάσει από τον Ιωνικό με 1-0.

Το όμορφο γκολ του Αοσμάν στο 86′ έκρινε το τελικό αποτέλεσμα, αφήνοντας τον ΑΡΗ χωρίς νίκη στη φετινή Super League και με μόλις έναν βαθμό.

Ντεμπούτο για τον Αλί και με 4-4-2 σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, γρήγορες αντιδράσεις από τον Μάντζιο με τις αλλαγές, ούτε όμως ο Ιρακινός ούτε οι υπόλοιπες αλλαγές βοήθησαν για να αλλάξει η εικόνα των κιτρινόμαυρων.

ΑΡΗΣ: Η… βασική ευκαιρία στον Ιτούρμπε και ο Σάκιτς

Ο Παραγουανός είχε παραπάνω πιθανότητες για να ξεκινήσει βασικός αυτή τη φορλα… κερδίζοντας εν τέλει τον Άκη Μάντζιο αλλά και τον Μπρούνο Γκάμα.

Η δεδομένη αλλαγή ήταν εκείνη στο αριστερό άκρο της άμυνας, όπου ο Σάκιτς κάλυψε το κενό του τραυματίας Λούμορ. Ο Σούντγκρεν στα δεξί και ο Φαμπιάνο με τον Μπράμοετς συμπλήρωναν την τετράδα μπροστά από τον Ντένις.

Λίγο πιο μπροστά ήταν το δίδυμο των Σάσα-Εντιαγέ στα χαφ. Ο Μπερτόγλιο με τους Ιτούρμπε και Μαντσίνι -δεξιά και αριστερά αντίστοιχα- ήταν η τριάδα πίσω από τον Καμαρά.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Χωρίς εκπλήξεις οι επιλογές του Σπανού

Ενδεκάδα με αναμενόμενα πρόσωπα από τον Δημήτρη Σπανό. Κάτω από τα δοκάρια ο Χουτεσιώτης. Αριστερά ο Βαλεριάνος, με τον Μύγα δεξιά. Στο κέντρο της άμυνας ο Τσιγκρίνσκι, στο πλευρό του Σάντσεζ.

Γκοτσούλιας, Ντάλσιο και Άοσμαν ήταν η τριάδα του κέντρου. Αριστερά ο Καμπράλ, δεξιά ο Λένις και ο Τουράμ στη κορυφή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η τελική του Σάσα και λάθος συναγερσμός στο 21΄…

Το… άδειο πρώτο 20λεπτο, με μόλις μία τελική του Σάσα προς την εστί, έδωσε τη θέση του στο γκολ του Ιωνικού.

Ο Λένις βγήκε στον χώρο και σκόραρε στο τετ α τετ με τον Ντένις. Η χαρά των γηπεδούχων όμως κράτησε για λίγο αφού με παρέμβαση του VAR το γκολ ακυρώθηκε λόγω οριακού οφσάιντ.

Κακός στο σετ παιχνίδι, δεν αξιοποίησε το τρανζίσιον

Ηταν φανερό ότι ο ΑΡΗΣ αδυνατούσε να δημιουργήσει σε οργανωμένο παιχνίδι. Τα ανεβάσματα του Ιωνικού, του έδωσαν την ευκαιρία να βγει στον χώρο σε 2-3 περιπτώσεις αλλά είτε είχε πρόβλημα στη μεταβίβαση είτε στα τελειώματα όπως αυτό του Μπερτόγλιο στο 42΄.

Επιτέλους φάση και μία ανάσα από το γκολ!

Εστω και στο 43′ ο ΑΡΗΣ απείλησε ουσιαστικά και για χιλιοστά δεν πήρε το προβάδισμα στο σκορ.

Ο Μπλερτόγλιο πλαγιοκόπησε από τα αριστερά και τράβηξε πάνω του την άμυνα. Αυτό έδωσε στον Ιτούρμπε τον απαραίτητο χώρο στην περιοχή για να πάρει την πάσα και να σουτάρει σε πρώτο χρόνο, με τη μπάλα να περνάει χιλιοστά άουτ.

Δύο αλλαγές και… 4-4-2

Ο Μάντζιος παρενέβη άμεσα στην ενδεκάδα μετά το προβληματικό πρώτο μέρος και άλλαξε δύο πρόσωπα στο 46′, με τους Γκάμα-Αλί να περνούν αντί των Ιτούρμπε και Μπερτόγλιο.

Η είσοδος του Ιρακινού σήμανε και την αλλαγή συστήματος σε 4-4-2, αποτελώντας τον παρτενέρ του Καμαρά στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Μαυριτανός είχε και την πρώτη καλή στιγμή των κιτρινόμαυρων στο δεύτερο μέρος, χάνοντας ευκαιρία στο 49′ με κοντινή προβολή από τη σέντρα του Μαντσίνι.

Καλές κεφαλιές από Χαιροβιτς και Αλί

Οι Γκάνεα και Χαιροβιτς ήταν οι δύο κινήσεις που ακολούθησαν σε σύντομο χρονικό διάστημα από τον πάγκο, με τον Βόσνιο να απειλεί από πλευράς ΑΡΗ μετά από πολύ ώρα και συγκεκριμένα στο 81′. Ο Γκάμα γέμισε από τα αριστερά και ο κεφαλιά του Χαιροβιτς στο πρώτο δοκάρι πέρασε μόλις άουτ.

Ιδια ήταν η κατάληξη και στην καλή κεφαλιά του Αλί λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 84′, σχεδόν από το ίδιο σημείο.

Άπιαστο σουτ από τον Αοσμάν που… ξέρανε τον ΑΡΗ λίγο πριν το φινάλε

Οσο ο ΑΡΗΣ πάλευε αναποτελεσματικά για το γκολ, ο Ιωνικός το βρήκε από το… πουθενά και με τη «φωτοβολίδα» του Αοσμάν από μακρινή απόσταση στο 86′, με τον Ντένις να εκτινάσσεται αλλά να μην σώζει την εστία του, με τα τελευταία λεπτά να μην φέρνουν το γκολ της ισοφάρισης για τον ΑΡΗ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)

ΒΟΗΘΟΙ: Κωνσταντίνος Ψαρράς (Ζακύνθου), Θανάσης Κόλλιας (Ηπείρου)

4ος:  Κωνσταντίνος Τσέτσιλας (Γρεβενών)

VAR: Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας)

Βοηθός VAR: Μιχαήλ Παπαδάκης (Ηρακλείου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 12′ Ντάλσιο, 23′ Λένις, 25′ Γκοτσούλιας/67΄Σάσα