Φορτσάτη στον τελικό η Λίβερπουλ (vid)

Η Λίβερπουλ κέρδισε στο "Άνφιλντ" με 3-0 την Βιγιαρεάλ και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Γιουρόπα Λιγκ, εκεί όπου θα διεκδικήσει το τρόπαιο απέναντι την Σεβίλη.

Οι “Ρεντς” μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 7ο λεπτό πήραν προβάδισμα στο σκορ με το αυτογκολ του Σοριάνο. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεσή τους και προσπάθησαν να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς όμως επιτυχία.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Γιούνγκερ Κλοπ συνέχισαν στο ίδιο υψηλό τέμπο και στο 63 κατάφεραν να ζευγαρώσουν τα τέρματά τους με τον Στάριτζ. Η Βιγιαρεάλ προσπάθησε ν’ αντιδράσει και να πετυχεί κάποιο γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι, αλλά η αποβολή του Ρουίζ, έβαλε τέλος σε αυτή την προσπάθεια.

Στον χρόνο που υπολείπονταν μέχρι τό τέλος, η Λίβερπουλ πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Λαλάνα στο 81, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.