Bundesliga: Η Κολωνία «έκοψε» τη… φόρα της Στουτγκάρδης, «πεντάρα» της Γκλάντμπαχ στην Μπόχουμ

Η Κολωνία έβαλε… φρένο στο «τρένο» της Στουτγκάρδης! Οι Τράγοι έμειναν όρθιοι στην έδρα των Πουλαριών και έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Πρώτη απώλεια βαθμών για τους γηπεδούχους μετά από τέσσερις διαδοχικές νίκες στην Bundesliga. Σταθερά στη 16η θέση οι φιλοξενούμενοι, η οποία οδηγεί στα μπαράζ παραμονής.

Η Στουτγκάρδη ήταν ανώτερη, είχε τον έλεγχο και προηγήθηκε στο 53′, όταν ο Μιγιότ σκόραρε με πλασέ μετά από γύρισμα του Φίχριχ. Στο 62′ ο Μαΐνα εκτέλεσε κόρνερ και ο Μαρτέλ με σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Οι δυο ομάδες είχαν τις στιγμές τους αλλά η ισοπαλία έμεινε μέχρι το φινάλε.

Επιστροφή στις νίκες με «πεντάρα» για την Γκλάντμπαχ

Η Γκλάντμπαχ επέστρεψε στις νίκες μετά από πέντε αγώνες δίχως τρίποντο στην Bundesliga, καθώς «διέλυσε» την Μπόχουμ με 5-2. Οι γηπεδούχοι με τα γκολ των Ενγκουμού (28′), το πέναλτι του Βάιγκλ (35′), του Ρέιτς (72΄), του Σιμπατσέ (78′) και του Ονορά στο 90+5′ φτάνοντας στην εμφατική επικράτηση κόντρα στην Μπόχουμ. Για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Χόφμαν (75′) και ο Σλότερμπεκ στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης.

«Όρθια» στο Βερολίνο η Χάιντενχαϊμ

Σε ένα ματς με τέσσερα γκολ και καλό ρυθμό στο Βερολίνο η Ουνιόν και η Χάιντενχαϊμ αναδέιχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν μόλις στο 3′ με τον Ντοβεντάν. Οι γηπεδούχοι γύρισαν το ματς πριν την ανάπαυλα με δυο γκολ στο φινάλε του πρώτου μέρους. Στο 44′ ισοφάρισε ο Γκόζενς και στο 45+2′ ο διεθνής αριστερός μπακ – χαφ έγινε δημιουργός, καθώς έδωσε ασίστ στο γκολ του Σάφερ. Η Χάιντενχαϊμ βρήκε εκ νέου το δρόμο προς τα δίχτυα, στο 71’΄μ με τον Μπέστε και το 2-2 έμεινε μέχρι το φινάλε.

«Μοιρασιά» για Βέρντερ και Ντάρμσταντ

Βέρντερ Βρέμης και Ντάρμσταντ ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1 στο «Weserstadion», για την 23η αγωνιστική της Bundesliga. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυανατά στην αναμέτρηση και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 8ο λεπτό, με το αυτογκόλ Κρίστοφ Τσίμερμαν. Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν επηρεασμένοι από το γεγονός και πήραν εκείνοι τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, φτάνοντας στην ισοφάριση στο 33ο λεπτό με το γκολ του Γιούστβαν, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-1.