Super League 2: Δυο γκολ ο Μανιάς στον Ηρακλή

Ένας παλιός ποδοσφαιριστής του ΑΡΗ, ο Μιχάλης Μανιάς, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής σ’ ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια της 25ης αγωνιστικής στη Super League 2. Σε ένα δραματικό ματς, με τέσσερα γκολ, δύο αποβολές και ένα χαμένο πέναλτι, Διαγόρας και Ηρακλής ήρθαν ισόπαλοι 2-2 στη Ρόδο

Οι γηπεδούχοι έμειναν από το 39΄ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Γιανναράκη, και δύο λεπτά αργότερα ο Γιουμπιτάνα άνοιξε το σκορ για τον «Γηραιό». Ο Μανιάς ισοφάρισε με πέναλτι στο 65΄, αλλά οι Θεσσαλονικείς ξαναπήραν προβάδισμα στο 76΄ με τον Αλεξιτς. Η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε μετά την αποβολή του Κωστούλα στο 77΄, ο Διαγόρας πίεσε και κέρδισε νέο πέναλτι στο 86΄, όμως αυτή τη φορά ο Μανιάς νικήθηκε από τον Βελλίδη. Ενα λεπτό αργότερα, όμως, ο έμπειρος επιθετικός πήρε το… αίμα του πίσω, διαμορφώνοντας με κεφαλιά το τελικό 2-2.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

15. Απόλλων Λάρισας 4 -24αγ.

Στον Β’ Όμιλο, ο Ολυμπιακός Β΄ απέσπασε ισοπαλία 0-0 από την Κηφισιά στο Ζηρίνειο κι έδωσε νέο ενδιαφέρον στη μάχη της κατάκτησης του τίτλου στον Β΄ όμιλο. Μετά το σημερινό «στραβοπάτημα», η ομάδα των βορείων προαστίων είδε τη διαφορά της από τη δεύτερη Athens Kallithea FC να μειώνεται στους πέντε βαθμούς, κι ενώ απομένουν πέντε αγώνες για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Στον άλλο σημερινό αγώνα, ο ΟΦ Ιεράπετρας επικράτησε 2-1 της Παναχαϊκής, αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (0-1).