To τάκλιν του Μορόν και η νοοτροπία του ΑΡΗ

από ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΕΛΑΛΜΑΖΙΔΗΣ

Τέσσερα λεπτά χρειάστηκε ο ΑΡΗΣ για να διπλασιάσει τις νίκες του στα πλέι οφ, επικρατώντας με 3-0 επί της Λαμίας στο χθεσινό (31/3) παιχνίδι στο Κλεάνθης Βικελίδης. Είναι μάλιστα, μαζί με την ΑΕΚ, οι μοναδικές ομάδες που έχουν κάνει το απόλυτο των νικών στην τελική φάση του πρωταθλήματος.

Με τη νίκη του αυτή η ομάδα του Άκη Μάντζιου μείωσε τη διαφορά της στους εννιά βαθμούς από τον τέταρτο Ολυμπιακό και στους έντεκα από τον τρίτο Παναθηναϊκό. Τις δυο ομάδες, δηλαδή, που θα αντιμετωπίσει τις δυο επόμενες αγωνιστικές, εκτός και εντός έδρας, αντίστοιχα.

Ο τελικός του Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό και η κατάκτηση του τίτλου, φυσικά και αποτελεί προτεραιότητα για τον ΑΡΗ. Μετά την αρχή που έκανε, όμως, στα πλέι οφ, θα πρέπει να εξαντλήσει τις πιθανότητες του για μια θέση στην πρώτη τετράδα. Γνωρίζοντας εξ αρχής, φυσικά, ότι κάτι τέτοιο είναι δύσκολο.

Σε ότι αφορά το αγωνιστικό μέρος του χθεσινού αγώνα με τη Λαμία, ο Μάντζιος επιχείρησε να αιφνιδιάσει, δοκιμάζοντας, παράλληλα και το σύστημα 4-4-2, σε συνθήκες αγώνα, με τους Μορόν και Ανσαριφάρντ στην κορυφή. Διάθεση υπήρχε, αλλά δεν λειτούργησε όπως θα περίμενε ο Έλληνας τεχνικός.

Η αλλαγή της διάταξης στο… γνωστό 4-2-3-1, με τον Μάνου Γκαρθία σε ρόλο επιτελικού χαφ και τον Σαβέιρο στην αριστερή πλευρά της μεσαίας γραμμής στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν καταλυτική, με τον ΑΡΗ να πετυχαίνει τρία γκολ σε ένα καταιγιστικό τετράλεπτο και να «καθαρίζει» το παιχνίδι.

Πολύ σημαντική η επιστροφή του Μάνου Γκαρθία στο σκοράρισμα, μετά από 14 μήνες, περίπου. Ήταν το «κερασάκι στην τούρτα», αυτό που θα δώσει ψυχολογία και ακόμα μεγαλύτερη ώθηση στον Ισπανό μεσοεπιθετικό, που βρίσκεται σε ανοδική πορεία.

Πολλοί θα σταθούν στον Γκαρθία και στα τρία γκολ που σημείωσε η ομάδα, για μένα, όμως, το πιο δυνατό σημείο ήταν η φάση στο δεύτερο ημίχρονο, με το σκορ στο 3-0, με τον Μορόν να κυνηγάει τον αντίπαλο του, να κάνει τάκλιν και να του παίρνει καθαρά τη μπάλα, έστω και αν ο διαιτητής έδειξε φάουλ.

Φάση που δείχνει την νοοτροπία και του Ισπανού φορ αλλά αυτή που έχει περάσει ο Μάντζιος στον ΑΡΗ. Να κυνηγάει, δηλαδή, τη νίκη, αλλά και κάθε κατοχή της μπάλας, από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο…

Φωτογραφία: Eurokinissi