Βόλεϊ Ανδρών: Νέα νίκη για τον ΑΡΗ, μπαίνει ξανά σε τροχιά… πλέι οφ!

από Γιώργος Γκάτος

Η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του ΑΡΗ επικράτησε με 3-1 σετ του ΑΟ Αιγιαλέων στη Μίκρα και «έπιασε» ξανά τις θέσεις των play-offs, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Pre League.

Ο ΑΟ Αιγιαλέων ξεκίνησε πιο δυνατά και πήρε προβάδισμα με 4-9. Παρεμφερές ήταν το τέμπο και στη συνέχεια, με τον ΑΟ Αιγιαλέων να προηγείται με 8-14, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν στους δυο με 12-14.  Οι φιλοξενούμενοι όμως γρήγορα ξανά αύξησαν τη διαφορά στους πέντε (12-17) και κατέκτησαν το σετ με 19-25.

Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με τον ΑΡΗ όμως να παίρνει προβάδισμα με 17-13 και να το αυξάνει στους έξι με 21-15. Παρά την προσπάθεια του Αιγιαλέων που μείωσε στους τέσσερις, ο ΑΡΗΣ έκανε το 1-1 στα σετ με 25-19.

Στο τρίτο σετ ο ΑΟ Αιγιαλέων προηγήθηκε με 0-3, ωστόσο ο ΑΡΗΣ πέρασε μπροστά με 4-3. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τον ΑΟ Αιγιαλέων με ένα σερί 4-0 να κάνει το 16-20. Οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν στον πόντο με μπλοκ (22-23) και πήραν το σετ με ανατροπή και 26-24.

Στο τέταρτο σετ και μετά το αρχικό 7-7, ο Αιγιαλέων πήρε προβάδισμα με 8-11. Ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε σε 12-12 και μετά από ολιγόλεπτη διακοπή λόγω μικρής διένεξης, ο αγώνας ξανά ξεκίνησε και ο ΑΟ Αιγιαλέων πήρε εκ νέου προβάδισμα δυο πόντων με 13-15. Οι δυο ομάδες στη συνέχεια πήγαιναν πόντο-πόντο με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν εξαιρετική μπλοκ άμυνα και να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα με 21-17 με ένα σερί 5-0. Ο ΑΟ Αιγιαλέων μείωσε σε 24-22, ωστόσο ο ΑΡΗΣ κατέκτησε το σετ και πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-19, 26-24, 25-22).