Βόλεϊ Γυναικών: Ήττα και αποκλεισμός για τις “Κιτρινόμαυρες”

Οι “Κιτρινόμαυρες” του Γιάννη Τσαϊρέλη δεν τα κατάφεραν και γνώρισαν τον αποκλεισμό, όντας στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ελλάδας.

Παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2, μείωσαν σε 1-2 και πάλεψαν για την ισοφάριση στα σετ, όπου γνώρισαν όμως την ήττα στις λεπτομέρειες.

Αναλυτικά:

“Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ ηττήθηκε στο κλειστό της Μίκρας με 1-3 σετ από τον Ολυμπιακό, ο οποίος με 2-0 νίκες πήρε την πρόκριση στους τελικούς των πλέι οφ της Volley League.

Η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη κατέκτησε την 4η θέση στο πρωτάθλημα, πραγματοποιώντας μία εξαιρετική σεζόν, παρά το γεγονός ότι το μπάτζετ της δεν ήταν υψηλό.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο πρώτο σετ. Πήρε το προβάδισμα από την αρχή, ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 11-16, όμως με ένα 0-5 οι φιλοξενούμενες έκαναν το 11-21 και πήραν το σετ με 15-25.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΡΗΣ ήταν πιο ανταγωνιστικός στο ξεκίνημα. Προηγήθηκε με 8-7, όμως με ένα 0-4 οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν με 8-11. Στη συν’έχεια έκαναν το 10-15 και το 13-23 και το 0-2 έγινε εύκολα, με 14-25.

Το τρίτο σετ… έσπασε καρδιές. Ο ΑΡΗΣ μετέτρεψε το 7-8 σε 11-9, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε για το 15-19. Οι «κιτρινόμαυρες» δεν παραδόθηκαν. Ισοφάρισαν σε 21-21 και 23-23 και όλα κρίθηκαν… στο νήμα. Οι αθλήτριες του Γιάννη Τσαϊρέλη μετέτρεψαν το 26-26 σε 28-26 και μείωσαν σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 6-5. Οι φιλοξενούμενες πέρασαν με 7-10 και 11-15. Οι «κιτρινόμαυρες» προσπάθησαν να μείνουν ζωντανές και μετέτρεψαν το 14-19 σε 17-19 και 20-22, όμως ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 21-25, μαζί και τη νίκη.

Τα σετ: 15-25, 14-25, 28-16, 21-25.