Νίκη τετράδας ο ΑΡΗΣ

Aυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα για τον Πανναξιακό μετά από εκείνη κόντρα στον ΑΟ Θήρας στη Νάξο

Σπουδαία νίκη με 3-1 σετ σημείωσε ο ΑΡΗΣ επί του Πανναξιακού για την πέμπτη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης σημείωσε την τέταρτη νίκη της σε πέντε αγώνες ενώ έχει συγκεντρώσει 12 βαθμούς. Αντίθετα αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα για τον Πανναξιακό μετά από εκείνη κόντρα στον ΑΟ Θήρας στη Νάξο.

Η ομάδα του Σολκίδη ήταν καλύτερη σε υποδοχή και επίθεση από τον αντίπαλό της, μέτρησε 12 άσσους, με εξαιρετικές από την τελική γραμμή τις Καραφουλίδου και Αλεξάκου (από 4 άσσους) και έκανε 15 λάθη, όταν ο Πανναξιακός σταμάτησε στα 33.

Η ομάδα της Νάξου που είχε πρώτη σκόρερ τη Διώτη με 18 πόντους ξεχώρισε για τις επιδόσεις της στο μπλοκ, μετρώντας 11 από τα 15 του παιχνιδιού.

Ήταν η πρώτη εντός έδρας απώλεια σετ για τον Άρη, μετά τα 3-0 με τον Πορφύρα και τον Αίαντα. Δεύτερο εκτός έδρας παιχνίδι για τον Πανναξιακό, ο οποίος μετά τη νίκη επί του Ηρακλή Κηφισιάς στο Ζηρίνειο, λύγισε στη Θεσσαλονίκη και έχει πλέον δυο σερί ήττες στη σεζόν, μετά και το 3-0 από τη Θήρα εντός έδρας.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 21-25, 25-10, 25-23)

ΆΡΗΣ (Σολκίδης): Γκλιγκόροβιτς 3 (3/4 επ.), Aλεξάκου 17 (12/31 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ.) Σιμόν 21 (18/30 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καραφουλίδου 6 (2/7 επ., 4 άσσοι), Χουντιμά 12 (10/19 επ., 1 άσσος,1 μπλοκ, 50% υπ.), Πήττα 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ) / Κελεσίδου (λ, 43% υπ.), Χίτζιου (λ,), Καθάριου 1 (άσσος).

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Διώτη 18 (14/38 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 47% υπ.), Καλαντάτζε 8 (3/8 επ., 5 μπλοκ), Μπράουν 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Σεφεριάδου 2 (2 άσσοι), Κάλτερ 11 (9/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ.), Ντάλτον 14 (12/29 επ., 2 άσσοι) / Ιακωβίδου (λ, 48% υπ.), Νούσια (33% υπ.), Μπολέτου 2 (2/5 επ.)