Μπάσκετ Γυναικών: Ήττα από τον Ηρακλή στον τελικό ανόδου

Η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του ΑΡΗ ηττήθηκε από τον Ηρακλή με 57-66 στον τελικό ανόδου στην Α1 κατηγορία.

Οι «κιτρινόμαυρες» πλήρωσαν τη νευρικότητά τους στην επίθεση, η οποία εκφράστηκε με πολλά λάθη και αστοχία από τη γραμμή του τριπόντου.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 4-10 στο 4’. Εκμεταλλευόμενες την αστοχία του ΑΡΗ, οι «κυανόλευκες» έκαναν το 8-16. Οι «κιτρινόμαυρες» μείωσαν σε 12-16 με τέσσερις πόντους της Δροσούνη και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-17.

Ο αντίπαλος κράτησε και αύξησε το προβάδισμα (19-28). Με τέσσερις σερί πόντους της Μιχαηλίδου ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 23-28. Όμως τα 0/14 τρίποντα έφεραν τον Ηρακλή στο 26-35. Τσαμπούρη και Κουμαντσιώτου μείωσαν σε 30-35, πριν το 30-36 του ημιχρόνου.

Ο ΑΡΗΣ ήταν άστοχος και έκανε λάθη και ο Ηρακλής έφτασε στο +10 (30-40). Με τρίποντο της Μιχαηλίδου ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 35-40 και η Νάστου έγραψε το 37-40. Η Κουμαντσιώτου έφερε το ματς στον πόντο (39-40) αλλά ο Ηρακλής έκανε ένα 0-5 για το 39-45. Ο ΑΡΗΣ κατάφερε να μειώσει στο καλάθι στο τέλος της τρίτης περιόδου (43-45).

Ο Ηρακλής έκανε το 43-49 πριν ο ΑΡΗΣ μειώσει σε 47-49. Οι «κυανόλευκες» έγραψαν το 47-56 στο 37’. Το μόνο που κατάφερε ο ΑΡΗΣ ήταν να μειώσει σε 54-59 στο 39’ και δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-17,  30-36, 43-45, 57-66.