Η αντεπίθεση έμεινε ημιτελής

από Αντώνης Γκάτζιος

Ο ΑΡΗΣ έκανε την αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο και γύρισε ένα ματς το οποίο έμοιαζε χαμένο, όμως η αστοχία του στην επίθεση δεν του επέτρεψε να την ολοκληρώσει, γνωρίζοντας την ήττα από την ΑΕΚ με 68-73.

Η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην επίθεση (11 χαμένες βολές, 19/61 σουτ, 16 λάθη) και είχε αρκετούς παίκτες σε κακή μέρα, όμως κρατήθηκε χάρη στην άμυνα και τα επιθετικά ριμπάουντ του. Η ΑΕΚ είχε επιστροφές των Γιάνκοβιτς, Ζήση, Μαυροειδή και ήταν σαφώς πιο πλήρης σε σχέση με τα τελευταία ματς, έπαιξε πολύ δυνατή άμυνα, ξεπερνώντας και τα όρια του φάουλ και χάρη σ’ αυτήν έφτασε στη νίκη.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Φλιώνη, Τσάλμερς, ΝτεΚόζι, Κουζέλογλου, Ντραγκίτσεβιτς. Μετά το αρχικό 0-2 ο ΝτεΚόζι πέτυχε δύο τρίποντα και με τον ΑΡΗ να παίζει εξαιρετική άμυνα, ο Τσάλμερς με κλέψιμο ολοκλήρωσε ένα σερί 8-0 για το 8-2, στο 4’. Οι γηπεδούχοι έφτασαν το ματς στους 7 πόντους (13-6), όμως η ΑΕΚ δυνάμωσε την άμυνά της, στο όριο του φάουλ, και απάντησε με σερί 0-7 για το 13-13. Ο ΑΡΗΣ έχασε εντελώς την επαφή του με το καλάθι και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά, για να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο 15-18. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο ΑΡΗΣ δεν πέτυχε εντός πεδιάς καλάθι για 4 λεπτά, ενώ διαμαρτυρήθηκε σε αρκετές περιπτώσεις για φάουλ.

Ο ΑΡΗΣ συνέχισε να αντιμετωπίζει προβλήματα στο επιθετικό κομμάτι. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά έχανε τη μία βολή μετά την άλλη με τον Μιλόσεβιτς να μετρά 3/8 και την ομάδα συνολικά 7/13. Έτσι, η ΑΕΚ πήρε ένα προβάδισμα 7 πόντων (20-27) αν και η ίδια είχε προβλήματα από την άμυνα του ΑΡΗ. Ο Λιτλ έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους (23-27) και ο Τσάλμερς με νέο τρίποντο μείωσε στο καλάθι (27-29), όμως η ΑΕΚ έκλεισε το ημίχρονο στο 27-34. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο ΑΡΗΣ τελείωσε το πρώτο μέρος με 8/15 βολές, 7/24 σουτ (μόλις 2/13 δίποντα!) και 12 λάθη και κρατιόταν μέσα στο παιχνίδι από την καλή άμυνά του και τα 7 επιθετικά ριμπάουντ του.

Με ένα γρήγορο 0-5 η ΑΕΚ έφτασε στο +12 (27-39) με τον ΑΡΗ να εξακολουθεί να αντιμετωπίζει προβλήματα στην επίθεση και να έχει ως όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ. Τσάλμερς, Μιλόσεβιτς και Ντραγκίτσεβιτς έδωσαν κάποιες λύσεις αλλά ο ΑΡΗΣ απείχε αρκετά (33-42 στο 24’.30’’) Οι φιλοξενούμενοι με τον Λοτζέσκι να εκτελεί έφτασαν στο +15 (36-51). Εκεί ο ΑΡΗΣ έσφιξε την άμυνά του και με τον Μιλόσεβιτς να κάνει ζημιά με τα επιθετικά ριμπάουντ και τα κερδισμένα φάουλ, αλλά και την άμυνα καλύτερη με το δίδυμο Τσάλμερς – Φλιώνη,μ κατάφερε να μειώσει στους 6 πόντους (49-55) πριν το 49-57 του 30’.

Με τρίποντο του Σταμάτη ο ΑΡΗΣ μείωσε στους 5 πόντους (52-57), όμως η ΑΕΚ έκανε ένα γρήγορο 0-5 για το 52-62. Οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά στους 7 πόντους (55-62), όμως παρά την καλή άμυνά τους, έχασε πολλές συνεχόμενες επιθέσεις για να ροκανίσει ακόμα περισσότερο το χάντικαπ, με αποτέλεσμα η Ένωση να κρατήσει μία διαφορά και μετά από ένα αντιαθλητικό του Τσάλμερς (57-67).

Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να κάνει την ύστατη αντεπίθεση και μετέτρεψε το 59-70 σε 64-70 στα 1’.13’’ πριν από το τέλος. Ο ΝτεΚόζι μείωσε σε 66-70, ο Λάνγκφορντ έχασε δύο βολές και σε διεκδίκηση του ριμπάουντ, ενώ η έγινε φάουλ από τον Χρυσικόπουλο στον Κουζέλογλου, οι διαιτητές έδωσαν την μπάλα απλά απ’ έξω για τον ΑΡΗ. Ο Τσάλμερς προσπάθησε να μειώσει γρήγορα όμως κόπηκε από τον Χρυσικόπουλο. Ο Ματσιούλις έκανε το 66-72, ο Λιτλ πέτυχε 2/3 βολές για το 68-72 αλλά έχασε την ευκαιρία για το επιθετικό ριμπάουντ και ο Κίνγκσλεϊ με βολή έγραψε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 27-34, 49-57, 68-73.