Κυρίαρχος ΑΡΗΣ, χαλαρά διέλυσε το Περιστέρι

από Σταμάτης Μουρελής

Επιτέλους ένα… χαλαρό απόγευμα. Ο ΑΡΗΣ ήταν κυριαρχικός σε άμυνα και επίθεση απέναντι στο Περιστέρι και ένα ντέρμπι στα… χαρτιά, μετατράπηκε σε έναν υγιεινό «περίπατο» για τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη οι οποίοι επικράτησαν με 87-68, καλύπτοντας απόλυτα και την απουσία του Χάνλαν.

Αμυντικά ο ΑΡΗΣ ήταν στα γνωστά του εξαιρετικά στάνταρ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ επιθετικά ο Τζέιμς Κέλι έκανε και πάλι… πάρτι απέναντι στους αντιπάλους του και πάει για το «3 στα 3» όσον αφορά τον MVP της αγωνιστικής.

Ο Αμερικανός είχε 26 πόντους με 11/16 δίποντα και 11 ριμπάουντ, ενώ επιθετικά βοήθησε σημαντικά και ο Ουίλιαμς με 14 πόντους. Αμυντικά άπαντες πρόσφεραν και πάλι τον καλύτερο τους εαυτό.

Από την αρχή φάνηκε πως ο Τζέιμς Κέλι θα σηκώσει και πάλι το βάρος στην επίθεση, με την απουσία του Χάνλαν, με τον Αμερικανό να τα πηγαίνει εξαιρετικά απέναντι στους ψηλούς του Περιστερίου. Μετά το 4-5 ο ΑΡΗΣ απάντησε με ένα 7-0 για το 11-5 στο 6ο λεπτό, με τους παίκτες του Καστρίτη να διατηρούν τον έλεγχο και το προβάδισμα ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-15).

Στην δεύτερη περίοδο το Περιστέρι βρήκε τα σουτ από το τρίποντο για να μπορέσει να επιστρέψει στο παιχνίδι, αλλά ο ΑΡΗΣ γρήγορα απάντησε μέσα από την άμυνα του, είτε την ζώνη, είτε το «μαν του μαν». Ο Κέλι συνέχισε να σκοράρει, φτάνοντας τους 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και τον ΑΡΗ στο +6 (34-28) στο 20ο λεπτό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ έδειξε πως θέλει να… τελειώσει τον αγώνα και με τον Κέλι να συνεχίζει να κάνει ότι θέλει στην άμυνα του Περιστερίου, η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους (45-34) στο 24ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν σε 50-42, αλλά η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους. Με τον Ουίλιαμς να παίρνει… σκυτάλη στην επίθεση και εκπληκτική ομαδική άμυνα, ο ΑΡΗΣ έκανε ένα σερί 12-0 για να προηγηθεί με 20 πόντους (62-42), πριν το 62-43 του 30ου λεπτού.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, μιας και οι παίκτες του Καστρίτη μπήκαν συγκεντρωμένοι όπως θα έπρεπε και έστειλαν την διαφορά στους 27 πόντους (73-46) στο 33ο λεπτό και άπαντες απλά περίμεναν την τελική διαφορά που έφτασε στους 19 πόντους με το τελικό 87-68.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 34-28, 62-43, 87-68.