Ισοπέδωσε τη Σαουθάμπτον και ετοιμάζεται για την άνοδο η Λέστερ (vid)

Ντέρμπι ανόδου μόνο στα χαρτιά! Η Λέστερ συνέτριψε με 5-0 τη Σαουθάμπτον εντός έδρας με τρομερό ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο και είναι πλέον αγκαλιά με την απευθείας άνοδο στην Premier League.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για τις «αλεπούδες» ο 20χρονος Φαταγού, που έκανε χατ τρικ ανοίγοντας αρχικά το σκορ στο 25’.

Το 1-0… κόλλησε για μπόλικη ώρα, ωστόσο ξεχείλωσε απότομα μέσα σε ένα 19λεπτο στο δεύτερο μέρος.
Ο Εντιντί έκανε το 2-0 στο 62’, με τον Φαταγού να σκοράρει ξανά στο 75’.
Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βάρντι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, με τον Γκανέζο να ξαναχτυπά στο 81’ για να διαμορφώσει το τελικό 5-0.
Πλέον, η ομάδα του Έντσο Μαρέσκα είναι στο +4 από τη Λινς και στο +5 από την Ίπσουιτς (ένα ματς λιγότερο) και με δύο αγωνιστικές να απομένουν στην Championship, μία νίκη ακόμα είναι αρκετή για να επιστρέψει άμεσα στα σαλόνια η Λέστερ.
Όσο για τη Σαουθάμπτον; Ετοιμάζεται για τα playoffs…

Πηγή: sport-fm.gr