Τους το… χάλασε και φέτος, κλείνοντας ξανά στόματα!

Πέρυσι ήταν ο Καμάτσο στο “Καραϊσκάκης… Φέτος ήταν ο Μορόν που σκόραρε και θα μπορούσε μάλιστα να δώσει τη νίκη στον ΑΡΗ, ο οποίος έμεινε στο 1-1 με τον Ολυμπιακό για την 7η αγωνιστική των πλέι οφ.

Ο ΑΡΗΣ… απενεργοποίησε την πιο φορμαρισμένη ομάδα της Ελλάδας, παίρνοντας το προβάδισμα στο 48′ με τον Μορόν. Λίγο αργότερα ήρθε η απάντηση του Ζέλσον (53′) αλλά όχι κάτι περισσότερο από τους Πειραιώτες, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για τη νίκη με το Μορόν στις καθυστερήσεις.

Έτσι ξεκίνησαν

ΑΡΗΣ: Με σχεδόν όλα του τα “όπλα” στην ενδεκάδα

Πολλές επιστροφές για τον Άκη Μάντζιο και συνολικά επτά νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα, σε σχέση με εκείνη του αγώνα με την ΑΕΚ, έχοντας ξανά διαθέσιμους τους Κουέστα, Φαμπιάνο, Σουλεϊμάνοφ και επαναφέροντας τους Οντουμπάζιο, Ζουλ, Σαβέριο και Φετφατζίδη στο πλαίσιο του ροτέισον.

Ο Κουέστα στο τέρμα, με τους Οντουμπάζιο-Μοντόγια στα άκρα της άμυνας και τους Φαμπιάνο-Μπράμπετς στα στόπερ. Στη μεσαία γραμμή ο Ζουλ δίπλα στον Νταρίντα και με τον Φετφατζίδη λίγο πιο μπροστά. Σουλεϊμάνοφ-Σαβέριο στα εξτρέμ και ο Μορόν κανονικά στην κορυφή ξεπερνώντας τις ενοχλήσεις που είχε τα τελευταία 24ωρα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Επιστροφές και… εκπλήξεις από τον Μεντιλίμπαρ

Ο Ισπανός επεφύλλασε εκπλήξεις στο αρχικό σχήμα του Ολυμπιακού. Ο Βάσκος τεχνικός διατήρησε στο αρχικό σχήμα τον Ιμπόρα, όπως και τον Ζέλσον, ενώ επέστρεψαν στην ενδεκάδα οι Ροντινέι, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Γιόβετιτς, Φορτούνης και Ελ Κααμπί.

Τζολάκης στην εστία, με Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα στην τετράδα της άμυνας. Έσε, Ιμπόρα το δίδυμο στον άξονα. Μπροστά τους ο Γιόβετιτς, δεξιά ο Φορτούνης και αριστερά ο Ζέλσον Μαρτίνς. Στην κορυφή της επίθεσης ο Ελ Κααμπί.

Ο αγώνας

Ο Κουέστα “ντύθηκε”… Χουτεσιώτης

Ο Ισπανός κρατούσε όρθιο τον ΑΡΗ στις περισσότερες καλές στιγμές του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος και ειδικά στο καλό του διάστημα από το 15′ ως το 30′.  Δύο “στοπ” σε προσπάθειες του Γιόβετιτς και ένα νωρίτερα στο 5′ με μία καλή κεφαλιά του Ελ Κααμπί ήταν στα highlights του αρχηγού των “κιτρινόμαυρων”.

Εκείνο το τέταρτο ήταν που ο ΑΡΗΣ προβλημάτισε αρκετά στο αμυντικό του τρανζίσιον και έδωσε προϋποθέσεις στον Ολυμπιακό, έχοντας λίγο νωρίτερα την πρώτη του καλή στιγμή με φάση διαρκείας στην περιοχή του Τζολάκη.

Τα… απίστευτα του Ομπρένοβιτς και οι στιγμές του ΑΡΗ

Από το δοκάρι του Ιμπόρα στο 25′ οι γηπεδούχοι σταδιακά ισορροπούσαν, έχοντας παράλληλα αρκετά παράπονα από τον Ομπρένοβιτς. 1-2 κάρτες που χάρισε σε παίκτες που του Ολυμπιακού, φάουλ που δεν έδινε και με αποκορύφωμα δύο φάσεις. Η πρώτο στο 8′ με το 0-1 του Γιόβετιτς, το οποίο ξεκίνησε από φάουλ του Ζέλσον στον Μοντόγια. Στο 29′ ο Ιμπόρα κάνει χέρι και η μπάλα βγαίνει στον Σαβέριο με φάτσα την εστία, αλλά ο Σλοβένος δεν άφησε το πλεονέκτημα και έδωσε την παράβαση.

Λίγο πριν το ημίχρονο ο ΑΡΗΣ… ξύπνησε πάλι επιθετικά. Στο 38′ με το σουτ του Νταρίντα και την απομάκρυνση σε κόρνερ από τον Κάρμο, ενώ στις καθυστερήσεις ο Τζολάκης έδιωξε δύσκολα την κοντινή προσπάθεια του Φετφατζίδη. Ένα λεπτό νωρίτερα ο Ολυμπιακός “φώναξε” σε φάση όπου η μπάλα δεν πέρασε τα δίχτυα, τη στιγμή που υπάρχει χέρι του Ελ Κααμπί και φάουλ του Μαροκινού στον Κουέστα.

Ο Μορόν… τράβηξε 17ρι – Απάντησε γρήγορα ο Ζέλσον

Ένα… man to man ανάμεσα σε Μορόν με τον Ντοί ήταν αρκετό για να βρει ο ΑΡΗΣ τη στιγμή που ήθελε και να πετύχει το… γνωστο “γκολ από τα αποδυτήρια”. Ο Ισπανός πίεσε τον νεαρό, του έκλεψε τη μπάλα και βγήκε απέναντι από τον Τζολάκη πλασάροντας για το 1-0 στο 48ο λεπτό.

Τα χαμόγελα όμως δεν κράτησαν πολύ στον ΑΡΗ αφού στο 53′ ο Ολυμπιακός βρήκε σε ανισορροπία την άμυνα και με το διαγώνιο σουτ του Ζέλσον από τα αριστερά έφερε γρήγορα το ματς στα ίσια.