Η… μπαλοθιά του Ιτούρμπε, του δίνει μισή πρόκριση!

ΑΡΗΣ-ΟΦΗ, Το ρολόι δείχνει το 89ο λεπτό και το σκορ στο 2-1… Ο ΑΡΗΣ ήταν κοντά σε μία επισφαλή νίκη, αφήνοντας τα πάντα ανοικτά στο Ηράκλειο. Σε μία στιογμή ποδοσφαιρικής μαγείας όμως, οι ισορροπίες άλλαξαν!

Ο Χουάν Ιτούρμπε… εκτέλεσε αππο΄μακρινή απόσταση τον Βάτερμαν και “‘εγραψε” το τελικό 3-1 στο “Κλεάνθης Βικελίδης, δίνοντας στον ΑΡΗ μικρή πρόκριση… και βάλε για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Γκάμα (16′) και Καμαρά (45’+1′) έβαλαν τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο με δύο εύστοχα και πεντακάθαρα πέναλτι, με τον Φωτιά ωστόσο να χρειάζεται το VAR για να τα δώσει!

Ο Καστάνιος σκόραρε στην πρώτη τελική του ΟΦΗ (56′) και άλλαξε τις ισορροπίες με το εκτός έδρας γκολ, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να ψάξουν ένα ακόμα.

Μπορεί το VAR να ακύρωσε το δεύτερο του Καμαρά ως οφσάιντ στο 65’ αλλά ο Ιτούρμπε ήρθε από τον πάγκο και έβαλε τη σφραγίδα του διάπλατα στο ματς!

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Ντένις, Γκάμα και… μέχρι εκεί (4-2-3-1)

Μόλις δύο ήταν τελικά οι αλλαγές του Άκη Μάντζιου, μία αναγκαστικλή και μία για λόγους τακτικής.

Ο Ντένις επέστρεψε μετά από 2,5 μήνες και κάλυψε το κενό του τραυματία Κουέστα στο τέρμα. Σούντγκρεν-Γκάνεα ήταν οι πλάγιοι μπακ και ο Φαμπιάνο με τον Μπράμπετς στα στόπερ. Σάσα-Τζέγκο στα χαφ.

Στην επίθεση ο Μπρούνο Γκάμα ήταν το νέο πρόσωπο, αντί του Μαντσίνι, παίζοντας στα “φτερά” με τον Γκαρσία. Ο Καμαρά στην κορυφή λίγο πιο πίσω ο Εντιαγέ.

ΟΦΗ: Καρέ αλλαγών ο Νιόπλιας (4-3-3)

Αναγκαστικές αλλά και τακτικές ήταν επίσης οι αλλαγές του Νίκου Νιόπλια, με τέσσερα νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα.

Βάτερμαν στο τέρμα. Μαριάνης και Μπαλογιάννης στα άκρα της άμυνας, με τους Βούρο-Διαμαντή στο κέντρο της άμυνας.

Ο Γκαγιέγκος ήταν ο χαφ μπροστά από τους στόπερ, με τους Τοράλ-Ντε Γκουζμάν ως εσωτερικούς μέσους. Καμάου, Λάμπρου και Καστάνιος ήταν η τριπλέτα της επίθεσης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το αγαπημένο του γρήγορο γκολ με… VAR

Για τον ΑΡΗ, ειδικά στο γήπεδό του, το γρήγορο γκολ κάνει τα πράγματα πιο εύκολα και αφαιρεί αρκετό άγχος.

Ο ΟΦΗ έπαιξε αρκετά κλειστά, όπως αναμενόταν, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους παίκτες του Μάντζιου να κάνουν το παιχνίδι τους και να πατήσουν στην περιοχή. Η τελική έλειπε αλλά ακόμα κι έτσι βρέθηκε ο τρόπος…

Το μόνο που χρειάστηκε ήταν μία στιγμή ανάμεσα σε Σάσα και Σούντγκρεν για να κρύψουν τη μπάλα, με τον Σουηδό να ψάχνει παράλληλα τον Καμαρά και να έρχεται το πέναλτι από την ανατροπή του τελευαίου.

Ο Γκάμα πήρε τη μπάλα στα χέρια του και στο 16′ ευστόχησε για το 1-0, το οποίο άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα και ανάγκασε τον ΟΦΗ να πάρει κάποια μέτρα στο γήπεδο.

Το ευτύχημα της υπόθεσης ήταν το…VAR, αφού ο Φωτιάς θεώρησε σε πρώτο χρόνο ότι δεν υπήρχε πέναλτι και δημιούργησε απορίες για τον λόγο που χρειάστηκε την τεχνολογία ώστε να κάνει την υπόδειξη.

Έδωσε χώρους ο ΟΦΗ, έλειπε το κάτι παραπάνω στον ανώτερο ΑΡΗ.

Οι Κρητικοί έγιναν πιο δραστήριοι επιθετικά και με την είσοδο του Μεγιάδο στο 32′ (αντί του τραυματία Γκαγιέγκος) κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα. Ο Ντένις πάντως έβγαλε ξεκούραστο μεροκάματο στο πρώτο μέρος και δεν χρειάστηκε να επέμβει, σε αντίθεση με τον Βάτερμαν.

Στο 22′ ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ σταμάτησε σωτήρια την πάσα του Καμαρά πριν φτάσει στον Εντιαγέ για το 2-0, ενώ στο 38′ είδε μία κεφαλιά του Φαμπιάνο να περνάει ελάχιστα άουτ από το αριστερό του δοκάρι.

Πάλι πέναλτι, πάλι… προκλητικός ο Φωτιάς

Ολα έδειχναν ότι το σκορ του ημιχρόνου θα είναι αυτό το 1-0, μέχρι όμως το 45ο λεπτό. Εκείνο ήταν το λεπτό που ο ο Μεγιάδο χτύπησε καθαρά τον Εντιαγέ εντός περιοχής αλλά ο Φωτιάς δεν μπήκε στον κόπο να δώσει ούτε φαουλ. Ευτυχώς για τον ΑΡΗ υπήρχε πάλι το VAR, για να πάει ο Καμαρά στην άσπρη βούλα και να διπλασιάσει τα γκολ της ομάδας του (2-0).

Πρώτη φάση και γκολ από το πουθενά ο ΟΦΗ

Για ένα ημίχρονο και κάτι, ο ΟΦΗ επιθετικά ήταν…γύρω-γύρω αλλά τίποτα, χωρίς τελική στην περιοχή. “Κουβαλούσε” όμως την καλή λειτουργία στον άξονα από την είσοδο του Μεγιάδο και στο 56′ απέδωσε καρπούς. Ο Τοράλ βρήκε με ωραία κάθετη τον Καστιάνος, αυτός ντρίπλαρε μέσα στην περιοχή και με συρτό πλασέ έκανε το 2-1.

Αυτή τη φορά, το VAR τον “φρέναρε”

Με το γκολ του Καστάνιος ο ΑΡΗΣ αναγκάστηκε να πιέσει και για τρίτο τέρμα, το οποίο πέτυχε στο 65′ από την προσπάθεια του Καμαρά και τη… βοήθεια από την κόντρα στον Διαμαντή. Τρία λεπτά αργότερα όμως, το VAR πήρε πίσω το γκολ λόγω οφσάιντ. Ένα χρονικό σημείο στο οποίο ο Μάντζιος φρέσκαρε την ομάδα του με Λούμορ, Ματίγια και Ιτούρμπε, με στόχο το τρίτο γκολ.

“Σφραγίδα” Ιτούρμπε με γκολάρα!

Το σκορ στο 2-1 και οι δύο ομάδες έψαχναν το γκολ, η κάθε μία για διαφορετικούς λόγους. Στο 89′ οι παίκτες του ΟΦΗ διαμαρτυρήθηκαν λανθασμένα για ακόμη μία απόφαση του Φωτιά, δίνοντας κόρνερ αντί για πλάγιο που ήταν η αρχική υπόδειξη του βοηιθού.

Εκείνη η κίνηση του διαιτητή έμελλε να φέρει ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς από τον Ιτούρμπε, ο οποίος είδε τη μπάλα να του στρώνεται και με μονοκόμματο σουτ “εκτέλεσε” τον Βάτερμαν για το τελικό 3-1.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας)

ΒΟΗΘΟΙ:  Κούλα Χασάν (Ξάνθης),  Παντελής Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής)

4ος: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας (Γρεβενών)

VAR: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος(Αρκαδίας)

ΒΟΗΘΟΣ VAR: Τρύφων Πετρόπουλος(Αρκαδίας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: -55′ Σάσα, 73′ Φαμπιάνο, 90′ Ιτούρμπε/-