Υπό το μηδέν…

Γκολ δεν έρχεται με τίποτα και έτσι η αγωνιστική κρίση του ΑΡΗ συνεχίζεται…

Δεύτερο σερί ματς με τη Λαμία, δεύτερο 0-0 και δύο πολύτιμοι βαθμοί που “πέταξαν” οι “κιτρινόμαυροι”, στην προσπάθειά τους να πλησιάσουν την 6άδα των πλέι οφ.

Για ακόμη ένα ματς ο ΑΡΗΣ ήταν… υποφερτά καλός στα πρώτα 45 λεπτά αλλά ανύπαρκτος στο δεύτερο μέρος, χωρίς τελικές και με τη Λαμία να χάνει 3-4 κλασσικές ευκαιρίες ώστε να κάνει μεγαλύτερη ζημιά.

Ο Μάντζιος χρησιμοποίησε και τον Αμπουμπακάρ Καμαρά που επέστρεψε μεσάνυχτα Σαββάτου από το Καμερούν, ούτε αυτός όμως έδωσε το κάτι παραπάνω που χρειαζόταν η ομάδα του.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Ιτούρμπε και Σιαμπάνης οι αλλαγές του Μάντζιου (4-2-3-1)

Μόνο ότι χρειαζόταν άλλαξε ο προπονητής του ΑΡΗ, καλύπτοντας τα κενά του τραυματία Κουέστα και του τιμωρημένου Ντάνιελ Μαντσίνι

Ο Σιαμπάνης ήταν στο τέρμα. Σούντγκρεν-Λούμορ στα πλάγια μπακ και ο Φαμπιάνο με τον Μπράμπετς στο κέντρο της άμυνας. Τζέγκο-Σάσα οι δύο χαφ και ο Μπερτόγλιο λίγο πιο μπροστά. Ο Αργεντινός είχε Ιτούρμπε και Γκάμα δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Ο Μάνος ήταν στην κορυφή/

ΛΑΜΙΑ: Λίγες παρεμβάσεις και από τον Γρηγορίου (4-2-3-1)

Σε δύο αλλαγές αρκέστηκε ο προπονητής της Λαμίας, συγκριτικά με το σχήμα που ξεκίνησε στο Κύπελλο.

Στην άμυνα δεν άλλαξε κάτι. Σαράνοφ στο τέρμα, Προβυδάκης και Σαραμαντάς στα άκρα της άμυνας και ο Γκόλεμιτς με τον Τζανετόπουλο στα στόπερ.

Στα χαφ, ο Τζανδάρης πήρε τη θέση του Νούνιες δίπλα στον Μπεχαράνο. Τιρόνε-Ρόμανιτς στα εξτρέμ και ο Καραμάνος στην κορυφή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ιδιο ξεκίνημα με το Κύπελλο, αλλά πιο επιθετική τη Λαμία

Ένα ξεκίνημα… καρμπόν με αυτό του αγώνα της περασμένης Πέμπτης. Ο ΑΡΗΣ ήταν αυτός που πίεζε, είχε καλή κυκλοφορία στη μαζική άμυνα της Λαμίας, στοιχεία που δημιούργησαν τις ευκαιρίες αλά χωρίς το γκολ.

Η μόνη διαφορά ήταν οι πιο επιθετικές τάσεις των Φθιωτών, οι οποίοι με την παρουσία του Μπανγκουρά έγιναν πιο γρήγοροι μπροστά και ήταν οι πρώτοι που… χτύπησαν με ευκαιρία στο ματς.

Σε φάση που ξεκίνησε από φάουλ υπέρ του ΑΡΗ που δεν δόθηκε από τον Μανούχο, η μπάλα έφτασε στο κεφάλι του Ρόμανιτς και ο Σιαμπάνης έδιωξε εντυπωσιακά στο 8′. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπερτόγλιο απάντησε με ωραίο γυριστό που σταμάτησε ο Σαράνοφ.

Το σερί της Λαμίας και η απάντηση του ΑΡΗ

Μέχρι το 35′ το ματς είχε καλό ρυθμό, τον ΑΡΗ να ελέγχει αλλά φάσεις εκατέρωθεν. Η Λαμία είχε το δικό της σερί με τρεις καλές ευκαιρίες σε 11 λεπτά και κορυφαία την κεφαλιά του Γκόλεμιτς -από κόρνερ- στο 25′ που πέρασε λίγο άουτ. Ο ίδιος παίκτης απείλησε με πανομοιότυπο τρόπο στο 14′ ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μπανγκουρά είδε τον Σιαμπάνη εκτός θέσης και η προσπάθειά του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε με επίσης τρεις δικές του καλές στιγμές και την καλύτερη να ανήκει στον Μάνο, ο οποίος στο 27′ υποδέχθηκε τη μπάλα στην περιοχή και από δύσκολη θέση έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Δύο καλές στιγμές είχε και ο Ιτούρμπε, πρώτα στο 29′ και μετά στο 34′, αμφότερες μόλις έξω.

ΑΡΗΣ… αγνοείται. στο δεύτερο ημίχρονο

Για τον ΑΡΗ του δεύτερου μέρους, δεν μπορείς να πεις πολλά παρα μόνο… απογοήτευση. Με εξαίρεση ένα φάουλ του Φαμπιάνο που πέρασε λίγα μέτρα άουτ, η ομάδα του Μάντζιου δεν “έβγαζε” σε κανένα σημείο την αισιοδοξία ότι θα σκοράρει.

Ο Έλληνας τεχνικλός επιστράτευσε Καμαρά, Εντιαγέ, Ματέο ή ακόμα και τον Ματίγια. Κατάφερε όμως να μην κάνει φάση στη ροή του ματς, υπέπεσε σε πολλά λάθη ενώ δεν μπορούσε να δεχθείκαι γκολ στις κλασσικές φάσεις της ΄Λαμίας, μετρώντας τέσσερις από αυτές.

Ο Καραμάνος πέτυχε εκτεθειμένη την άμυνα του ΑΡΗ στο 68′ αλλά σούταρε με το κακό του πόδι. Ο Μπανγκουρά αστο 81′ έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ ενώ στις καθυστερήσεις ο Σιαμπάνης έπεσε σωτήρια σε σουτ του Τσούκαλου.