Euro… ARIS με την ανατροπή του αιώνα!

Τι έκανες ο ΑΡΗΣ; Έκανε ένα ΕΠΟΣ. Μία ανατροπή που δεν έφερε τίτλο… Έφερε έναν αυτονόητο στόχο, τον οποίο η ομάδα είδε να απομακρύνεται με το 0-2 της ΑΕΚ. Η μοίρα όμως…

Μέσα σε λιγότερο από 20 λεπτά, μία ομάδα και ένας κόσμος έκαναν ΕΠΙΚΗ ανατροπή που θα μνημονεύεται για χρόνια!

Ο Λιβάι Γκαρσία σκόραρε δις μέσα σε έξι λεπτά (53′, 59′) και το όνειρο έδειχνε να σβήνει, σε ένα γενικό κακό παιχνίδι που θα υπερτερούσαν οι στιγμές. Δεν φανταζόταν όμως κανένας εκείνες που θα ακολουθούσαν για τον ΑΡΗ.

Στο 78′ ο Πάλμα χτύπησε πρώτος για το 1-2 και αφού νωρίτερα ο Μάντεν δεν έδωσε καθαρό πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων. Ο Μαντσίνι έκανε το 2-2 στο 85′ και στις καθυστερήσεις ο Ματέο σκόραρε για το τελικό 3-2 -πρώτα σημάδεψε το δοκάρι- σηκώνοντας ολόκληρο το “Βικελίδης” στο πόδι!

EΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Με “συνταγή” Τούμπας (4-2-3-1)

Ιδια και απαράλλαχτη η ενδεκάδα του ΑΡΗ, με εκείνη που ξεκίνησε κόντρα στον ΠΑΟΚ την περασμένη Τετάρτη. Το μοναδικό ερωτηματικό ήταν ανάμεσα σε Εμπακατά και Σάκιτς, με τον Κονγκολέζο να ξεκινάει στα άκρα της άμυνας μαζί με τον Σούντγκρεν και τους Φαμπιάνο-Μπράμπετς στα στόπερ, μπροστά από τον Κουέστα.

Ματίγια και Ντουκουρέ ήταν στα χαφ, με τον Μπερτόγλιο λίγο πιο μπροστά. Μαντσίνι-Ιτούρμπε στις πλευρές και ο Καμαρά στην κορυφή.

ΑΕΚ: Επίθεση… χωρίς φορ (4-3-3)

Οπως με τον ΠΑΣ Γιάννινα, έτσι και στο “Βικελίδης” ο Οφυρδόπουλος δεν είχε ετοιμοπόλεμο επιθετικό και ξεκίνησε με τριάδα τους Άμραμπατ, Λιβάι και Τσούμπερ στην κορυφή.

Πίσω στην άμυνα, ο Στάνκοβιτς στο τέρμα. Ρότα και Χατζισαφί ήταν οι πλάγιοι μπακ, με τους Μήτογλου-Τζαβέλλα στο κέντρο της άμυνας. Σιμάνσκι, Κριχόβιακ και Μάνταλος η τριάδα στον χώρο του κέντρου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η σκοπιμότητα και το μέτριο πρώτο 15λεπτο, πριν βγει μπροστά η ΑΕΚ

Μαζεμένοι και οι δύο στο πρώτο διάστημα του αγώνα, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει φάση έως το 15′ και μόνο με στατικές φάσεις χωρίς αποτέλεσμα.

Από το 17′-18′ η ΑΕΚ άρχισε να πατάει καλύτερα και να “χτίζει” το δικό της καλό διάστημα μέχρι το 30′, στο οποίο είχε τη μία και μεγάλη ευκαιρία της στο παιχνίδι.

Το λάθος του Ιτούρμπε έδωσε στην Ένωση στο τρανζίσιον και μία άμυνα σε ανισσοροπία, με τη μπάλα να φτάνει στον Γκαρσία και αυτός να αστοχεί έχοντας φάτσα την εστία για να σκοράρει και τον Κουέστα εκτός θέσης.

Πήρε μέτρα ο ΑΡΗΣ, τεράστια ευκαιρία με Ιτούρμπε και… φωνές για πέναλτι

Περίπου στο μισάωρο οι γηπεδούχοι πήραν τα μέτρα που ήθελαν στο γήπεδο για να κόψουν το ρυθμό της ΑΕΚ. Η ομάδα του Μπούργος είχε πρόβλημα επιθετικά και ενδεικτικό είναι ότι κατέγραψε το πρώτο της σουτ στο 28′ με τον Μαντσίνι.

Το αποτελεσματικό πρέσινγκ της ΑΕΚ και οι επιπόλαιες μεταβιβάσεις των παικτών του ΑΡΗ, δυσκόλεψαν το έργο του μπροστά, μέχρι που απ΄οτο 35′ και μετά άρχισε να βρίσκει τις προϋποθέσεις για να κάνει κάτι παραπάνω.

Το αποκορύφωμα ήταν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με την άμυνα της ΑΕΚ σε ανισορροπία και τον Ιτούρμπε να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι μέσα από την περιοχή. Μία φάση στην οποία οι άνθρωποι του ΑΡΗ… φώναξαν για πέναλτι του Μήτογλου στον Καμαρά.

Εφιαλτικό εξάλεπτο και προβάδισμα 0-2 για την ΑΕΚ

Το ματς ήταν μέτριο σε εικόνα, καμία ομάδα δεν είχε τον απόλυτο έλεγχο και φαινόταν ότι θα πάει στις στιγμές. Δύο τέτοιες είχε η ΑΕΚ σε έξι λεπτά, σκοράροντας δις και βάζοντας τον ΑΡΗ με την πλάτη στον τοίχο.

Ο Λιβάι Γκαρσία πλήγωσε σε δύο περιπτώσεις την άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι στο πρώτο γκολ διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ αλλά με τον Μάντεν και το VAR να έχουν άλλη άποψη.

Οι αλλαγές της… επικής ανατροπής!

Το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ ενεργοποίησε αμέσως τον πάγκο του ΑΡΗ και ήρθαν τρεις μαζεμένες αλλαγές, πριν από ένα μισάωρο που ήταν η τελευταία ευκαιρία του για να κάνει κάτι.

Ο ρεαλιστικός στόχος ήταν η ισοφάριση. Και πάλι όμως δεν ήταν η ομάδα που έπειθε μέχρι εκείνο το σημείο ότι μπορεί να τα καταφέρει. Κανένας όμως δεν φανταζόταν τι θα ακολουθούσε.

Πάλμα σαν… απιδινωτής!

Το ρολόι έδειχνε το 78’… Πριν από ένα 15λεπτο ο Μάντεν αρνήθηκε καθαρό πέναλτι σε χέρι της ΑΕΚ από σουτ του Πάλμα, το οποίο αρχικά έδωσε αλλά το πήρε πίσω με τη χρήση του VAR.

Ο ΑΡΗΣ έψαχνε μία στιγμή για να πάρει μπρος. Το πέναλτι θα ήταν μία τέτοια, μέχρι που ο Πάλμα σήμανε την αντεπίθεση, σκοράροντας με εξαιρετική προσπάθεια και δίνοντας ξανά χτύπο στην καρδιά του ΑΡΗ σαν…ηλεκτροσόκ!

Mαντσίνι ο δεύτερος και ένα κουβάρι όλοι!

Η στιγμή ήρθε, ο ΑΡΗΣ το πίστεψε πλέον με άλλες συνθήκες έμοιαζε να πιάνει όλο το γήπεδο, απέναντι σε μία ΑΕΚ που έμοιαζε υπνωτισμένη.

Με αυτές τις συνθήκες ήρθε και η ισοφάριση με την κοντινή προσπάθεια του Μαντσίνι, φέρνοντας ξανά την ομάδα του σε θέση που όριζε τη μοίρα της. Ούτε εκεί όμως τελείωσαν όλα. Ο ΑΡΗΣ είχε κι άλλο.

Ματέο ο λυτρωτής!

Οι ανέτοιμοι Ανσαριφάρντ και Αραούχο μπήκαν στο ματς, για μία ΑΕΚ που τα έπαιζε όλα για όλα, πίεζε και άφησε χώρους που προσέφεραν την ευκαιρία για κάτι παραπάνω.

Στο 90’+6′ αυτό το κάτι παραπάνω ήρθε από ένα… μαύρο πρόβατο φέτος. Ο Ματέο Γκαρσία όλη τη χρονιά προβλημάτισε. Λίγο πριν το φινάλε όμως βρέθηκε απέναντι σε μία χρυσή ευκαιρία. Το δοκάρι στην πρώτη προσπάθειά του δεν τον πτόησε. Μάζεψε το ριμπαόυντ, σούταρε με δύναμη και το 3-2 ολοκλήρωσε μία επική βραδιά