Στα προημιτελικά η Λιόν – Άνετες Παρί και Νις (vid)

Στο Κύπελλο έχει σφυγμό! Η Λιόν, έβγαλε όλα της την ποιότητα απέναντι στη Λιλ, την οποία και νίκησε 2-1 με πρωταγωνιστή τον νεοαποκτηθέντα Όρμπαν που άνοιξε λογαριασμό, παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Με επαγγελματισμό στην επόμενη φάση και η Παρί, που καθάρισε από ημίχρονο την Μπρεστ, με τον Εμπαπέ να σκοράρει στο 34′ και τον Περέιρα να τελειώνει τη δουλειά στο 37′ για το 2-0. Η Μπρεστ στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε και παρότι έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπρασιέ, έφτασε στο 2-1 με κοντινή κεφαλιά του Μουνιέ. Οι ελπίδες των φιλοξενούμενων έσβησαν στο 92′ με τον Γκονσάλο Ράμος, να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

Μεγάλη εμφάνιση από τη Νις, που πέρασε με τεσσάρα από την έδρα της Μονπελιέ, ενώ ιστορική πρόκριση πήρε και η Λε Πουί-αν-Βελαί της τρίτης κατηγορίας που με πέναλτι στις καθυστερήσεις εξασφάλισε για πρώτη φορά την παρουσία της στα προημιτελικά του θεσμού.
Δυσκολεύθηκε κόντρα στην άσημη Σεντ Πριστ, αλλά προκρίθηκε η Βαλενσιέν (1-2), τρίμπαλο στη Χάβρη και ξανά στην οκτάδα το Στρασβούργο.