Europa Conference League: Νίκη για Σλόβαν, ήττα για Ομόνοια (vid)

H  Σλόβαν Μπρατισλάβας επικράτησε της Λίνκον και βρέθηκε στο -3 από τον ΠΑΟΚ και στο -2 από την Κοπενχάγη.

Η ομάδα του Βλάντιμιρ Βάις έκανε το καθήκον της κόντρα στην Λίνκολν (2-0), αν και για ένα ημίχρονο η ομάδα από το Γιβραλτάρ κρατούσε το μηδέν και ήλπιζε για έναν ιστορικό βαθμό. Οι ευκαιρίες των Σλοβάκων, όμως, ευόδωσαν σε γκολ στο πρώτο κιόλας λεπτό του δευτέρου μέρους, με τον Γκριν να επωφελείται από την άμυνα-τρικυμία της Λίνκολν και να αποβάλλει το άγχος από τα πόδια των γηπεδούχων. Ο Χέντι ήταν αυτός που σφράγισε και τυπικά το τρίποντο στο 84′ με εύκολο πλασέ, ένα τρίποντο το οποίο έστειλε τη Σλόβαν στους τέσσερις βαθμούς, στο -3 από ΠΑΟΚ και το -2 από Κοπεγχάγη με την ευκαιρία να μπει «σφήνα» την επόμενη αγωνιστική που θα συναντήσει ξανά την ομάδα από το Γιβραλτάρ στον Βράχο.

Νέα ήττα η Ομόνοια, σταθερά κορυφή Χατζηδιάκος-Παυλίδης και Άλκμααρ

Το ταξίδι στη Βασιλεία ήταν εκ προοιμίου απαιτητικό για την Ομόνοια, η οποία δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς κόντρα στους Ελβετούς και ηττήθηκε με 3-1, μένοντας στην τελευταία θέση του 8ου ομίλου. Το Τριφύλλι βρήκε άμεσα την απάντηση στο 1-0 των γηπεδούχων (19′, από ασίστ του Παϊτίμ Κασάμι στον Μίλαρ) χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ζόρντι Γκόμεθ στο 27′. Ωστόσο, η Βασιλεία πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ στο 41′ με σκόρερ τον Αρτούρ κι έριξε το τελειωτικό χτύπημα στο 88′ με τον Ζέγκροβα. Νωρίτερα για τον ίδιο όμιλο, η Κάραμπαγκ νίκησε με ανατροπή και buzzer-beater στο 90+1′ την Καϊράτ, κάνοντας αποφασιστικό βήμα πρόκρισης.

Την ίδια ώρα με την ήττα της Ομόνοιας, οι Έλληνες της Άλκμααρ έδιναν συνέχεια στην προέλασή τους στην κορυφή. Με βασικούς τους Παντελή Χατζηδιάκο και Βαγγέλη Παυλίδη, η AZ πέρασε από τη Ρουμανία και την έδρα της Κλουζ (0-1), χάρη στο γκολ του Κάρλσον από το 18ο λεπτό. Έτσι, διεύρυνε την απόστασή της από την κορυφή στο +3 από τη Γιάμπλοντετς, η οποία «αυτοκτόνησε» στο 90′ κόντρα στη Ράντερς και περιορίστηκε στον βαθμό (2-2).