"Βομβαρδισμός" και έκτη νίκη!

από Αντώνης Γκάτζιος

Ο ΑΡΗΣ πήρε σπουδαία νίκη επί του Ήφαιστου Λήμνου με 88-77 και παράλληλα βαθιά βαθμολογική ανάσα φτάνοντας τα έξι ροζ φύλλα στο πρωτάθλημα.

Ο ΑΡΗΣ έκανε τρομερό πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο, όταν ο Ήφαιστος έριξε τη διαφορά από τους 21 στους 8 πόντους, βρήκε μεγάλα σουτ από τους Μπράουν και Φιτζπάτρικ, οι οποίοι ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα. Καθοριστικοί αποδείχτηκαν οι Μποχωρίδης (στην 4η περίοδο), Ντραγκίτσεβιτς (με «χρυσά επιθετικά ριμπάουντ) και Μιλόσεβιτς. Ο ΑΡΗΣ «βομβάρδισε» τον Ήφαιστο με 12/26 τρίποντα ενώ είχε και 19 ασίστ.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε πολύ δυνατά και στόχευσε όπως πάντα στη ρακέτα. Ο Ντραγκίτσεβιτς φόρτωνε το καλάθι του Ηφαίστου με πόντους και με 5 συνεχόμενους και έναν αιφνιδιασμό του Μποχωρίδη, οι «κιτρινόμαυροι» έγραψαν το 13-4 λίγο μετά το μισό της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τους ίδιους ρυθμούς σε άμυνα και επίθεση. Με τον Μιλόσεβιτς να φτάνει τους 6 πόντους και τον Μπράουν τους 5, έφτασαν στο +13 στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-11).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμα καλύτερο για τον ΑΡΗ. Με τρίποντο του Φιτζπάτρικ, πέντε πόντους του Μπράουν και δύο των Σιδηροηλία, Σλαφτσάκη, οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στους 20 πόντους (36-16) στο 14’, παίζοντας παράλληλα εκπληκτική άμυνα.

Ο ΑΡΗΣ έφτασε τη διαφορά στους 24 πόντους με τον Μπράουν να φτάνει τους 14 πόντους (40-16). Ο Ήφαιστος έκανε ένα σερί 0-5 (40-21) πριν ο Φλιώνης γράψει το 42-21 του ημιχρόνου, που βρήκε τον ΑΡΗ να μετρά 4/7 τρίποντα, 12/14 βολές και 10 ασίστ και τον Ήφαιστο 7/33 σουτ..

Ο Ήφαιστος μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και σκόραρε με τον Σμιθ, όμως Μιλόσεβιτς και Γκετσεβίτσιους κράτησαν τη διαφορά στα επίπεδα των 10 πόντων (52-31). Με τον Γκίλμπερτ να σκοράρει οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 52-36. Ο Γκίλμπερτ… πήρε φωτιά, ο Χαριτόπουλος σημείωσε 10 σερί πόντους και ο Ήφαιστος μείωσε στους 9 (55-46),. Ο ΑΡΗΣ βρήκε μεγάλα σουτ από Φιτζπάτρικ και Μπράουν και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +11 (63-52), με τους γηπεδούχους να έχουν έντονα παράπονα από τα σφυρίγματα των διαιτητών.

Ο Ήφαιστος με Γκίλμπερτ και Σμιθ μείωσε σε 66-58, όμως ο Μποχωρίδης με 4 πόντους και μία ασίστ στον Ντραγκίτσεβιτς επέτρεψε στον ΑΡΗ να ξαναφτάσει στο +14 (72-58). Ο Μιλόσεβιτς έγραψε το 74-58 όμως ο Ήφαιστος με επιμέρους 2-8 μείωσε σε 76-66 Ο Φιτζπάτρικ εξελίχθηκε σε παίκτη – «κλειδί» και με 4 δικούς του πόντους και 2 του Ντραγκίτσεβιτς ο ΑΡΗΣ έφτασε στο 82-69, στα 1.39’’ πριν από το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 82-72, όμως δύο μεγάλα τρίποντα των Φιτζπάτρικ, Μπράουν «καθάρισαν» το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 42-21, 63-52, 88-77.