Καθάρισε τη Φράιμπουργκ και πάτησε τετράδα η Λειψία

Πάτησε τετράδα με σούπερ Σίμονς η Λειψία!
Οι «ταύροι» επικράτησαν με 3-1 της Φράιμπουργκ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Bundesliga, σε ένα ματς που είχαν το πάνω χέρι καθ’ όλη τη διάρκεια του και έφτασαν απόλυτα δίκαια στους τρεις βαθμούς της νίκης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Ολλανδός μεσοεπιθετικός με γκολ και ασίστ, ενώ τα άλλα δυο τέρματα της ομάδας του σημείωσαν οι Οπέντα και Μπαουμγκάρτνερ. Για τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο Μέρλιν Ρολ.
Έτσι, οι γηπεδούχοι πάτησαν τετράδα με 23 βαθμούς, ενώ η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League παρέμεινε στους 14 πόντους και στην 8η θέση.
Στα του αγώνα, ο Σίμονς άνοιξε το σκορ στο 6′, με τη Φράιμπουργκ να ισοφαρίζει στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους (45+6′) με τον Μέρλιν Ρολ.
Στο δεύτερο μέρος η Λειψία ήταν ανώτερη και πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 79′ με εκτέλεση πέναλτι του Οπέντα, με το τελικό 3-1 να διαμορφώνει ο Μπαουμγκάρτνερ.