Κρίσταλ Πάλας – Λίβερπουλ 0-0: Χωρίς αντίδραση…

Στο Champions League συνετρίβη από τη Ρεάλ Μαδρίτης, τουλάχιστον στο πρωτάθλημα η Λίβερπουλ προερχόταν από 2/2.
Κι αυτό το θετικό σερί όμως πήγε… άκλαυτο, με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να κολλάει στο 0-0 με την Κρίσταλ Πάλας στο Λονδίνο και να ανεβαίνει μεν στην 7η θέση της βαθμολογίας της Premier League, αλλά να πετάει άλλους δύο βαθμούς και να προβληματίζει εκ νέου με την απόδοσή της.

Οι “reds” είχαν από το πρώτο ημίχρονο αμυντικά προβλήματα αλλά άγγιξαν πρώτοι το γκολ στο 22ο λεπτό, όταν η κεφαλιά του Ζότα σταμάτησε στο δοκάρι.
Οι γηπεδούχοι… απάντησαν λίγο πριν την ανάπαυλα, με τον Ματετά να στέλνει την μπάλα επίσης στο δοκάρι μετά από τραγικό λάθος του Αλεξάντερ-Άρνολντ και πάσα του Σλουπ στο 42’.
Αντίστοιχη κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Σαλάχ στο 49’, με τον Γκουάιτα να σταματά τον Αλεξάντερ-Άρνολντ τρία λεπτά αργότερα.
Ο ρυθμός του αγώνα άρχισε να πέφτει σταδιακά, με τον Γκάκπο να είναι άστοχος στο 81’ και το ματς να λήγει, εντέλει, δίχως τέρματα.