Ε”Χ”ασε μεγάλη ευκαιρία για νίκη στο φινάλε (vids)

Ο ΑΡΗΣ πήγε στη Λεωφόρο για το γόητρο και παρολίγο να κλείσει τη σεζόν με μία μεγάλη νίκη αλλά πληγώθηκε… εκ των έσω.

Το άστοχο πέναλτι που εκτέλεσε… ετσιθελικά ο Καμαρά -αντί του Πάλμα- στο 77′ και η αστοχία στο δεύτερο μέρος κυριαρχίας, άφησαν ΑΡΗ και Παναθηναϊκό στο 1-1 που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Κλάινχαϊσλερ άνοιξε το σκορ στο 6′, με τον Ιτούρμπε στο 25′ να επαναφέρει την ισορροπία.

Μετά το 45 και την είσοδο των Καμαρά, Ρουπ και Πάλμα ο ΑΡΗΣ κυριάρχησε στη Λεωφόρο αλλά στερήθηκε της ουσίας στις καλές στιγμές που είχε ως το φινάλε, με μοναδική του ΠΑΟ να είναι το δοκάρι του Κλάινχαϊσλερ στο 81΄.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Με… Σγούρο και ευκαιρία για το “αντίο” σε δύο

Ο Τόλης Τερζής είχε δείξει στις δοκιμές του την πρόθεσή του να δώσει χρόνο στον νεαρό χαφ, τον οποίο ξεκίνησε στα χαφ μαζί με τους Νταρίντα και Ετέμπο. Ο Νιγηριανός αγωνίστηκε για τελευταία φορά με τη φανέλα του ΑΡΗ, όπως και ο Ιτούρμπε που μαζί με τους Λάζαρο και Γκρέι συνέθεσαν την τριάδα της επίθεσης.

Νέα πρόσωπα και στα μετόπισθεν με τον Σιαμπάνη στο τέρμα και τον Οντουμπάζιο στο δεξί άκρο της άμυνας, στην οποία διατηρήθηκαν οι Ενκουλού, Πίρσμαν και Μαζικού.

ΠΑΟ: Πέντε αλλαγές και ο Γιοβάνοβιτς

Μαζί με τον Τερζή πολλές αλλαγές έγιναν και από τον τεχνικό του Παναθηναϊκού, επαναφέροντας τους Λοντίγκιν, Σαρλια, Κώτσιρα, Κλεϊνχέισλερ και Ιωαννίδη.

Ο Λοντίγκιν ήταν στο τέρμα, με τους Κώτσιρα, Σάρλια, Μάγκνουσον και Χουάνκαρ στην άμυνα. Κουρμπέλης, Ρούμπεν και Μπερνάρ στον άξονα. Ο Μαντσίνι στην δεξιά πλευρά, ο Κλεϊνχέισλερ στην αριστερή και ο Ιωαννίδης στην κορυφή της επίθεσης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Αιφνιδιάστηκε νωρίς…

Μνήμες του αγώνα για τον 1ο γύρο ξύπνησαν στον ΑΡΗ, μένοντας πίσω στο σκορ από μία στημένη μπάλα με πολλές ομοιότητες με εκείνο το γκολ του Σπόραρ.

Ο Μπερνάρ έφερε τη μπάλα στην περιοχή από τα αριστερά και ο Κλάινχαϊσλερ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι… τόσο όσο για να βρει τη μπάλα και να κάνει το 1-0 στο 6ο λεπτό.

Ισορρόπησε και βρήκε απάντηση ο ΑΡΗΣ

Το χρονικό σημείο της αλλαγής εικόνας ήταν το 15ο λεπτό, με την ομάδα του Τερζή να βρίσκει τις ισορροπίες της και να κάνει το παιχνίδι που θέλει προς το μισό του Παναθηναϊκού, αξιοποιώντας μία στιγμή ποιότητας του Ιτούρμπε για να φέρει το ματς στα ίσια.

Στο 25′ ο Παραγουανός έκανε… χαζό τον Μάγκνουνσον, περνώντας τη μπάλα από πάνω του, και εκτέλεσε με το δεξί απέναντι στον Λοντίγκιν για το 1-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου, μέχρι το τέλος του οποίου ο Σιαμπάνης είπε διπλό “όχι” σε Ιωαννίδη και Μπερνάρ.

Άλλαξε την επίθεση, άλλαξε και τις ισορροπίες του ματς

Καμαρά, Πάλμα και Ρουπ ήταν οι τρεις κινήσεις του Τερζή στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ του ΑΡΗ έως το φινάλε.

Πλην της φάσης με το δοκάρι του Κλάινχαϊσλερ (81′) ο Παναθηναικός δεν… εμφανίστηκε, σε αντίθεση με τον ΑΡΗ.

Οι χώροι που άφησε ο Γιοβάνοβιτς ήταν… βούτυρο στο ψωμί των “κιτρινόμαυρων”, χάνοντας διαδοχικές φάσεις για να πάρουν το προβάδισμα και με αποκορύφωμα το άστοχο πέναλτι του Καμαρά στο 77′.

Ο Μαυριτανός κέρδισε την παράβαση αλλά παρέκαμψε τις εντολές και πήρε την εκτέλεση από τον Πάλμα, με τον Λοντίγκιν να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να αποκρούει.

Ο Καμαρά δεν νίκησε τον Λοντίγκιν και στο 61′ ενώ στα highlights του αγώνα ήταν η σουτάρα του Νταρίντα στο 81′ που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του ΠΑΟ.