Νίκησε την Πορτογαλία η Σλοβενία – Έμεινε στο «Χ» με buzzer beater Μπέλιγχαμ η Αγγλία με το Βέλγιο

Με τον Άνταμ Τσέριν να κάνει σπουδαία εμφάνιση, η Σλοβενία επικράτησε στην έδρα της με 2-0 της Πορτογαλίας σε φιλικό παιχνίδι και έδειξε έτοιμη για το Euro 2024!
Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 72ο λεπτό, όταν ο κεντρικός χαφ του Παναθηναϊκού έκλεψε την μπάλα από τον Ρονάλντο και έβγαλε την ομάδα του στην κόντρα, ενώ στο τελείωμα της φάσης ο Σέσκο τον είδε στην κατάλληλη στιγμή και εκείνος σκόραρε το 1-0.

Η Σλοβενία πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 80’ με το γκολ του Ελσίνκ. Αγωνίστηκε σε όλο το ματς ο Τσέριν, ξεκίνησε βασικός και αντικαταστάθηκε στο 67ο λεπτό ο Σπόραρ, ενώ στο ίδιο λεπτό πέρασε στο παιχνίδι ο τρίτος «πράσινος», Μπένιαμιν Βέρμπιτς.

Στα υπόλοιπα φιλικά, Αγγλία και Βέλγιο ήρθαν ισόπαλοι 2-2 στο «Γουέμπλεϊ», με τον Τζουντ Μπέλιγχαμ να αποτρέπει την ήττα για την ομάδα του με γκολ στο φινάλε του ματς.

Ο Τίλεμανς στο 11’ άνοιξε το σκορ, με τον Τόνεϊ να ισοφαρίζει στο 17’, όμως, ο κεντρικός χαφ της Άστον Βίλα ήταν σε μεγάλα κέφια και στο 36’ σκόραρε για δεύτερη φορά. Η Αγγλία στο δεύτερο μέρος πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης και το βρήκε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον σούπερ σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Γερμανία λύγισε με 2-1 την Ολλανδία στη Φρανκφούρτη, δείχνοντας σημάδια βελτίωσης σε ένα ακόμη παιχνίδι, μετά τη νίκη της επί της Γαλλίας. Στο 4’ ο Φέρμαν άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους από λάθος του Μίτελστετ, ο οποίος όμως στο 11’ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Το γκολ της νίκης για τη Γερμανία πέτυχε στο 85’ ο Νίκλας Φίλκρουγκ.

Τα αποτελέσματα των φιλικών αγώνων:
Μαλάουι – Ζάμπια 1-2 (22′ Τσαζίγια – 16′ Τσάμα, 18′ Ντάκα)
Μολδαβία – Νησιά Κέιμαν 4-0 (28′ Νταμασκάν, 31′ Ιονίτσα, 52′ Νικολαέσκου, 90+3′ Μπόγκατσιουκ)
Ζιμπάμπουε – Κένυα 1-3 (4′ αυτ. Οκούμου – 45+1′, 63′, 87′ Ολούνγκα)
Γκάνα – Ουγκάντα 2-2 (23′ πέν. Μουκουάλα, 82′ Σαμπάν – 7′ Οπόκου, 28′ πέν. Ζ. Αγιού)
Λετονία – Λιχτενστάιν 1-1 (11′ Κρόλις – 1′ αυτ. Ος)
Φινλανδία – Εσθονία 2-1 (30′ Γένσεν, 38′ αυτ. Χέιν – 62′ Ταμ)
Νορβηγία – Σλοβακία 1-1 (18′ Σέρλοτ – 87′ Ντούντα)
Μάλτα – Λευκορωσία 0-0
Ουγγαρία – Κόσοβο 2-0 (58′ Σομποσλάι, 86′ Νάγκι)
Τσεχία – Αρμενία 2-1 (45+1′ Κρέιτσι, 77′ Χόρι – 14′ Σεβικιάν)
Γουιάνα – Καμπότζη 4-1 (20′, 59′ πέν. Γκλάσγκοου, 80′ Λόβελ, 90+1′ Κέντου – 53′ Τσαντέα)
Βανουάτου – Μπρούνεϊ Ντουρασαλάμ 2-3 (37′ Καλό, 70′ – 53′, 72′, 90+2′)
Δανία – Νησιά Φερόε 2-0 (8′ Χόιμπιεργκ, 52′ Νταραμί)
Ουρουγουάη – Ακτή Ελεφαντοστού 1-2 (77′ Βίνιας – 9′ αυτ. Ολιβέρα, 84′ Γκ. Ντουέ)
Ρουμανία – Κολομβία 2-3 (84′ Χάτζι, 90+3′ Τανάσε – 6′ Κόρντομπα, 35′ Άριας, 79′ Ασπρίγια)
Σενεγάλη – Μπενίν 1-0 (59′ πέν. Μανέ)
Γερμανία – Ολλανδία 2-1 (11′ Μίτελστετ, 85′ Φίλκρουγκ – 4′ Φέρμαν)
Σκωτία – Bόρεια Ιρλανδία 0-1 (32′ Μπράντλεϊ)
Αγγλία – Βέλγιο 2-2 (17′ πέν. Τόνεϊ, 90+5′ Μπέλιγχαμ – 11′, 36′ Τίλεμανς)
Ιρλανδία – Ελβετία 0-1 (23′ Σατσίρι)
Σλοβενία – Πορτογαλία 2-0 (72′ Τσέριν, 80′ Έλσνικ)
Αυστρία – Τουρκία 6-1 (2′ Ξ. Σλάγκερ, 44′, 48′, 59′ πέν. Γκρέγκοριτς, 76′ πέν. Μπαουμγάρτνερ, 90+5′ Έντρουπ – 25′ πέν. Τσαλχάνογλου)
Λουξεμβούργο – Καζακστάν 2-1 (24′ Ροντρίγκες, 45′ Σινάνι – 2′ Σαντιμπέκοβ)
Γαλλία – Χιλή 3-2 (16′ Φοφανά, 25′ Κολό Μουανί, 72′ Ζιρού – 6′ Νούνιες, 82′ Οσόριο)
Αίγυπτος – Κροατία 2-4 (6′ Ράμπια, 90+4′ Αμπντελμονέμ – 21′ Βλάσιτς, 57′ Πέτκοβιτς, 77′ Κράμαριτς, 86′ Μάγερ)
Νέα Ζηλανδία – Τυνησία 0-0