Ισοφάρισε η Εφές

Απίθανη εμφάνιση του Βασίλιε Μίσιτς, μοιραίος για τους ηττημένους ο Νικολό Μέλι

Το… θρίλερ των τελικών Τουρκίας συνεχίζεται. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βρέθηκε στα σχοινιά και το -12 στο ημίχρονο, όμως με πρωταγωνιστή τον Σέρβο γκαρντ της επέστρεψε στο ματς και το έστειλε στην παράταση.

Για να οδηγηθούμε στο επιπλέον πεντάλεπτο προηγήθηκε μια χαμένη προσπάθεια του Μέλι, με το σκορ στο 86-86. Στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Ιταλός πάουερ φόργουορντ πήρε την πάσα από τον Κώστα Σλούκα, αλλά αστόχησε από τα 5,5 μέτρα και δεν μπόρεσε να δώσει το διπλό στην ομάδα του.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν πλήρως και έφτασαν στην ισοφάριση της σειράς. MVP της αναμέτρησης ήταν ο μυθικός Μίσιτς, που είχε 30 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Σέιν Λάρκιν να τον ακολουθεί με 19 πόντους και επίσης 4 «σκουπίδια» και 6 τελικές πάσες.

Πρώτος σκόρερ της Φενέρ ήταν ο Μέλι (22π.), που εν τέλει αποδείχθηκε… μοιραίος, ενώ ο Σλούκας σημείωσε άλλη μία επιβλητική εμφάνιση με double – double σε πόντους και ασίστ (11π., 11ασ.).

Τα Δεκάλεπτα: 14-20, 40-52, 65-69, 86-86.
Η παράταση: 101-93