“Άσφαιρος” και πάλι…

Δύο ημίχρονα, δύο πρόσωπα… Με κανένα από τα δύο όμως ο ΑΡΗΣ δεν είχε ουσία και το 0-0 στο πρώτο ματς των προημιτελικών με τη Λαμία δημιουργεί άλλες συνθήκες στον επαναληπτικό της επόμενης εβδομάδας.

Για ένα 45λεπτο οοι “κιτρινόμαυροι” εμφάνισαν σημάδια βελτίωσης και στοιχεία της καλής τους μέρας, με δύο καλές στιγμές από Φαμπιάνο και Γκάμα

Ακριβώς αντίθετα ήταν τα πράγματα στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα έριξε τις εντάσεις της και ο Μάντζιος τόνωσε την επίθεσή του, βλέποντας όμως τις αλλαγές να έχουν μηδενική συνεισφορά και έτσι απείλησε ελάχιστα.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα ήρθε στις καθυστερήσεις και ήταν η “χρυσή” στιγμή του Λόπεθ να κάνει τη διαφορά, χάνοντας ανεπανάληπτη στιγμή απέναντι στον Σαράνοφ.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Έκπληξη με Μάνο από τον Μάντζιο!

Ο προπονητής του ΑΡΗ συνηθίζει τις εκπλήξεις της τελευταίας στιγμής και αυτή τη φορά έκανε τη μεγαλύτερη, με τον Δημήτρη Μάνο να ξεκινάει στην κορυφή της επίθεσης ενώ εκτός ενδεκάδας έμεινε ο Μπαντού Εντιαγέ.

Κουέστα στο τέρμα και οι Φαμπιάνο-Μπράμπετς μπροστά του και οι Σούντγκρεν-Λούμορ στα άκρα της άμυνας. Ο Τζέγκο νέο πρόσωπο στα χαφ, δίπλα στον Σάσα. Μαντσίνι-Γκάμα στα άκρα και ο Μπερτόγλιο στον άξονα λίγο πιο πίσω από τον προωθημένο Μάνο.

ΛΑΜΙΑ: Με τους βασικούς ο Γρηγορίου

Το πρωτάθλημα είναι προτεραιότητα για τους Φθιωτούς όμως αυτό δεν εμπόδισε τον Γρηγορίου να παρατάξει τους βασικούς τους.

Ο Σαράνοφ ήταν κάτω από τα δοκάρια. Προβυδάκης-Σαραμαντάς οι πλάγιοι μπακ και ο Γκόλεμιτς με τον Τζανετόπουλο στα στόπερ.

Νούνιες και Μπεχαράνο το δίδυμο της μεσαίας γραμμής και Καραμάνος, Ρόμανιτς, Τιρόνε η τριάδα πίσω από τον Αραμπούλι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σημάδια ζωής και… ταυτότητας

Το πρώτο 45λεπτο ήταν σίγουρα μία εξέλιξη για τον ΑΡΗ, συγκριτικά με τα δείγματα της Λεωφόρου και της Ριζούπολης. Εντάσεις και πίεση από το ξεκίνημα, κίνηση χωρίς τη μπάλα και συντριπτική κατοχή στο πρώτο μέρος (51%-49%), από μία ομάδα δεν έφτασε φυσικά στο peak της αλλά έδωσε στο ματς έναν ρυθμό που τη συνέφερε.

Λάθος αποφάσεις στην τελική πάσα – Δύο καλές στιγμές για το γκολ

Δεν έλειψαν όμως και τα στραβά ή αλλιώς η δυσκολία στην τελική πάσα για ακόμη ένα ματς. Η προσέγγιση ήταν σωστή όμως δεν υπήρχε η σωστή απόφαση, με αποκορύφωμα τη φάση του Μαντσίνι στο 2′ όπου είχε την ευακιρία να εκτελέσει αλλά “έσπασε” σε λάθος χρόνο στον Μάνο κοντά στο πέναλτι.

Ο τελικές προσπάθειες βέβαια δεν έλειπαν αλλά μόλις δύο είναι εκείνες που κράτησε ο ΑΡΗΣ από το πρώτο μέρος. Το καλό μακρινό σουτ του Φαμπιάνο στο 8′ και στο 45′ η ωραία συνεργασία Σάσα-Γκάμα και το σουτ του Πορτογάλου που έβγαλε δύσκολα ο τερματοφύλακας της Λαμίας και αποτέλεσε την καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Βγήκε άλλη ομάδα – Καμία βοήθεια από τις αλλαγές

Ηταν δεδομένο ότι ο ΑΡΗΣ δεν θα μπορούσε να συνεχίσει για πολύ ακόμα στο ίδιο τέμπο. Μετά τις ωραίες συνεργασίες και την κακή εκτέλεση του Σάσα από την περιοχή στο 52′, ο ΑΡΗΣ… κόλλησε επιθετικά και εκεί ήρθαν οι αλλαγές του Μάντζιου.

Μία ήταν αναγκαστική, με τον Κουέστα να τραυματίζεται και τον Ντένις να περνάει στο ματς. Ο Έλληνας τεχνικός πόνταρε περισσότερο στους Εντιαγέ και Ματέο. Κανένας όμως δεν “τράβηξε”, Λόπεθ και Ιτούρμπε δεν βοήθησαν ούτε αυτοί και έτσι το δεύτερο μέρος κύλησε με την ανούσια προσπάθεια του ΑΡΗ να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ.

“Χρυσή” και χαμένη ευκαιρία του Λόπεθ

Τα επτά λεπτά καθυστερήσεων έδωσαν λίγο παραπάνω χρόνο στον ΑΡΗ και παρολίγο να “χτυπήσει” κυριολεκτικά στην τελευταία φάση. Η μπάλα έφτασε στην περιοχή και ο Λόπεθ είχε μία “χρυσή” στιγμή -από πολλές απόψεις- για να σκοράρει, ο Σαράνοφ όμως τον σταμάτησε και έτσι δεν άλλαξε το 0-0.