Ένα και να… Κέιν!

Στην Τότεναμ κατέληξε το ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου. Η Άρσεναλ είχε κακή εικόνα στο Γουέμπλεϊ και οι spurs επικράτησαν 1-0.

Μέτριο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά προσεκτικές. Οι κανονιέρηδες ήταν ελαφρώς πιο δραστήριοι όμως του έλειψε η τελική πάσα και δεν είχαν ιδιαίτερες φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο η Τότεναμ ανέβασε την απόδοσή της και στο 50ο λεπτό ο Κέιν άνοιξε το σκορ νικώντας στον αέρα τον Κοσιελνί. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν και η Άρσεναλ έμεινε ζωντανή χάρη στις αποκρούσεις του Τσεχ. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Βενγκέρ ρίσκαρε, όμως ο Λακαζέτ δύο μεγάλες ευκαιρίες στο φινάλε του ματς.

Έτσι, η Τότεναμ ξαναμπήκε-έστω και με ματς περισσότερο στην τετράδα- έχοντας 52 βαθμούς. Στην 6η θέση με 45 έμεινε η Άρσεναλ. Τις 6 νίκες, με τρεις ισοπαλίες και μόλις μία ήττα συμπλήρωσε απέναντι στους “κανονιέρηδες” η Τότεναμ.

Πηγή: sport-fm.gr